Donald Trump zapowiada opuszczenie Białego Domu

Podczas spotkania z żołnierzami, jakie odbyło się z okazji Dnia Dziękczynienia, prezydent Donald Trump, wygłosił tradycyjną mowę, a w tej zawarł istotne dla Ameryki słowa.

Prezydent stwierdził, że opuści Biały Dom, o ile Kolegium Elektorów, zagłosuje za Joe Bidenem i tym samych, jego wyznaczy na 46. prezydenta USA. Przed tym jednak wybór musi być oficjalnie potwierdzony przez organa do tego uprawnione i musi otrzymać oficjalny mandat do tworzenia własnej administracji. Donald Trump dodał, iż jeżeli wszelkie wymogi formalne zostaną zachowane, to ustąpi ze stanowiska w terminie. Inauguracja prezydentury Joe Bidena, zaplanowana została na 20 stycznia 2021 roku, więc wtedy, urzędujący prezydent, pożegna się ze swoim stanowiskiem.

Na formalne uznanie 46. prezydentem USA Joe Biden musi poczekać jeszcze ok. 2 tygodni, bo dopiero 14 grudnia zbierze się Kolegium Elektorów, a na tym posiedzeniu, Joe Biden, może zostać ogłoszony prezydentem elektem.

Z ostatnich informacji wynika, iż wybory, które odbyły się 3 listopada tego roku, głosami elektorskimi wygrał Joe Biden, który zebrał ich 306, natomiast urzędujący prezydent Donald Trump, otrzymał 232 głosy. Progiem wyborczym w tym przypadku jest 270 głosów, które uprawniają do objęcia stanowiska prezydenta USA. W wyborach kandydat Joe Biden zebrał także większą ilość zwykłych głosów wyborczych, a w głosowaniu ponad 6 milionów osób więcej, życzyło sobie zmiany w Gabinecie Owalnym.

Zapowiedź prezydenta Donald Trumpa to duża zmiana w jego dotychczasowym postępowaniu, gdyż do niedawna twierdził, że wybory, nie odbywały się zgodnie z wymogami demokracji, a i dochodziło do oszustw wyborczych. W tej kwestii złożono wiele skarg, żądano ponownego przeliczenia głosów, ale nawet te zabiegi, nie uchroniły Donalda Trumpa, przed utratą stanowiska.

Bogdan Feręc

Źr: Reuters

Polska-IE: Udostępnij
Bankier.pl: Kupując
Sprzeczne stanowiska
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian