Donald Trump uda się na wygnanie

Kampania prezydencka w USA wchodzi już w ostatnią fazę, a jej ukoronowaniem będzie głosowanie 3 listopada tego roku.

Zgodnie z przepisami o wyborach prezydenckich w USA, głosować można już teraz i odbywa się to korespondencyjnie, jednak większość wyborców do urn stawi się właśnie trzeciego dnia listopada i wtedy rozstrzygnie się, czy w Białym Domu pozostanie jego obecny lokator, czyli Donald John Trump, czy może zastąpi go kandydat demokratów Joseph Robinette Biden.

W przypadku obu kandydatów można mówić o potencjalnych szansach na wybór, a to za sprawą sondaży, które są niejednoznaczne, ale szala zwycięstwa przechyla się obecnie na stronę Joe Bidena, więc wydaje się, że reelekcja Trumpa, jest zagrożona.

Tu właśnie dochodzimy do deklaracji, jaką złożył prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, a na jednej z konwencji stwierdził, że o ile nie zostanie ponownie wybrany, to opuści kraj i zamieszka poza jego granicami.

Oczywiście nie można teraz przesądzać o wyniku głosowania, bo w USA nie chodzi tylko o głosy wyborców, a ważne, o ile nie najważniejsze, są głosy elektorów z poszczególnych stanów, a te mogą zmienić wszystko. Kolegium Elektorów USA to konstytucyjny organ państwowy dokonujący co cztery lata wyboru amerykańskiego prezydenta i wiceprezydenta. Od 1964 roku elektorów jest 538, czyli tylu, ilu kongresmenów plus trzech przedstawicieli Dystryktu Kolumbii. Liczba elektorów wystawianych przez dany stan jest równa liczbie jego senatorów i reprezentantów. W senacie każdy stan reprezentuje dwóch senatorów, a liczba reprezentantów jest zależna od liczby obywateli danego stanu. W przypadku wyboru prezydenta, członkowie Kolegium Elektorów, głosują zazwyczaj dokładnie tak samo, jak wyborcy z ich okręgów, ale zdarzyły się już w historii USA przypadki, że elektorzy, oddali swoje głosy na innego, niż wybranego w ich stanie kandydata na szefa amerykańskiej administracji.

Dlatego właśnie sondaże przedwyborcze w USA, w żadnym stopniu nie muszą sugerować, który z kandydatów, w tym przypadku Donald Trump czy Joe Biden, zostanie kolejnym prezydentem Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej.

Bogdan Feręc

Źr: NBCNews

Polska-IE: Udostępnij
Niejasności w kwest
Od wtorku znaczne po
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian