Domy powinny być dostępne również dla osób samotnych

Przemawiając po debacie na temat tanich mieszkań, rzeczniczka Partii Pracy Rebecca Moynihan powiedziała, że ​​decyzja rządu o nieakceptowaniu poprawki Partii Pracy, aby udostępnić 20% tanich mieszkań dla gospodarstw domowych o pojedynczych dochodach, stanowi niebezpieczny precedens.

Senator Moynihan stwierdziła:

– Nasz dysfunkcyjny rynek mieszkaniowy zawiódł zbyt wielu ludzi. Dostęp do niedrogich, bezpiecznych mieszkań jest niemożliwy dla zbyt wielu osób, a zwłaszcza dla osób samotnych. Gospodarstwa domowe o pojedynczych dochodach rosną i zasługują na niedrogie mieszkania. Ponad 400 000 osób w Irlandii mieszka samotnie, ale za każdym razem, gdy rząd mówi o mieszkalnictwie, opiera się to na wspólnych dochodach. Rząd nadal ustala politykę mieszkaniową opartą na założeniu, że ludzie powinni dążyć do parowania. Mieli okazję zmienić swoje podejście, ale postanowili tego nie robić. Dowodem na to jest również oświadczenie rządu o uregulowaniu inwestorów przed kupowaniem całych osiedli domów rodzinnych na przedmieściach, w przeciwieństwie do stosowania go również w przypadku zabudowy mieszkaniowej w miastach. Boom na inwestycje typu Build To Rent ignoruje również potrzeby singli, którzy chcą kupować mieszkania w dzielnicach śródmiejskich. To błędne podejście do polityki ogranicza i pozbawia osób samotnych możliwości posiadania własnego domu. Żaden system mieszkaniowy, ani nawet gospodarka, nie powinien zmuszać ludzi do zawierania małżeństwa lub związków, jako dźwigni ekonomicznej do zakupu domu. Single nie są przemijający, a osoby samotne nie są po prostu młode. Bycie singlem to nie tylko etap życia, z którego ludzie powinni chcieć wyjść. Posiadanie domu jest uzasadnioną aspiracją wszystkich ludzi – samotnych lub żonatych, młodych i starszych – i musimy wprowadzić wsparcie dla zbiorowego podejścia do posiadania domu dla osób o niskich i średnich dochodach.

*

Pani senator, rozwiązanie w tym zakresie jest wręcz banalne. Wystarczy w nowych inwestycjach, uwzględnić część domów i mieszkań o mniejszej kubaturze, co pozwoli na kupowanie ich przez osoby samotne i singli.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Labour Party

Polska-IE: Udostępnij
Osoby zaszczepione n
Rząd i opozycja poz
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian