Domy drożeją o 1500 € tygodniowo

Dramat mieszkaniowy Irlandii rozgrywa się na naszych oczach, a to nie zwiastuje niczego dobrego, bo już wkrótce, będziemy mieli do czynienia z sytuacją, obserwowaną w czasach Celtyckiego Tygrysa.

Bierność władz kraju w zakresie budownictwa mieszkaniowego, co widzieliśmy od szeregu lat, a także pandemia, zaczęły dawać znać o sobie, bo drożejące stale materiały budowlane, wrastająca inflacja i brak rąk do pracy, a także wzrastające ceny gruntów, wywołały zjawisko nagłego i szybkiego wzrostu cen domów.

Obecnie na ceny mieszkań i domów wpływa też duży popyt, co spowodowane jest oszczędnościami, jakie podczas pandemii na swoich kontach bankowych zgromadzili mieszkańcy kraju, więc tym sposobem, zyskali zdolność kredytową i ruszyli do banków, by zapożyczyć się hipotecznie. Ten ruch na rynku bankowym to kolejna wskazówka dla deweloperów, że mogą pozwolić sobie na próby zarobienia znacznie większych pieniędzy, a skończyło się to tym, że ceny domów rosną w galopującym tempie.

Indeks średnich cen domów REA wskazał, iż tygodniowo, ceny irlandzkich nowych domów wzrastają o 1%, co daje nam 1500 €, natomiast miesięcznie, będzie to już 4% i 6000 €. W takim tempie, o ile zostanie utrzymane, z cudem graniczyć będzie, by w końcówce tego roku, kupić dom z trzema sypialniami poniżej 300 000 € i to niezależnie od regionu. Są też w Irlandii miejsca, jak Drogheda i Limerick, gdzie ceny domów rosną jeszcze szybciej i pokazały wzrosty dwucyfrowe.

To natomiast i to już całkiem szybko, zablokuje ponownie możliwość kupna swojego domu, więc rynek ponownie wejdzie w stagnację, ale już z dramatycznie wysokimi cenami.

W tym zakresie jest jeszcze jedna obawa ekspertów z dziedziny zakwaterowania, bo spodziewają się, że czynsze w wynajmowanych lokalach mieszkalnych, za chwilę zaczną rosnąć i jeszcze przed końcem roku, będą wyższe od obecnych o około 5%.

Nie można też mieć już nadziei, że wszystko zacznie się uspokajać w najbliższych latach, bo permanentny brak izb mieszkalnych, utrzyma ceny domów i czynsze na wysokich poziomach.

Bogdan Feręc

Źr: REA

Polska-IE: Udostępnij
Dwa tygodnie późni
Irlandzkie firmy z o
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian