Domagają się odsunięcia podwyżek podatku węglowego

W najbliższy wtorek partia Sinn Féin złoży w Dáil wniosek, w którym domagać się będzie, aby podatek węglowy w nowej proponowanej wysokości, został przesunięty na inny termin i nie wszedł w życie w tym roku.

Zapowiadając złożenie wniosku rzecznik partii ds. finansów Pearse Doherty, stwierdził, że nie można podnosić podatków, kiedy rodziny w całym kraju, cierpią z powodu wysokiej inflacji, wciąż rosnących cen energii elektrycznej, paliw i artykułów spożywczych, a jednocześnie wezwał wszystkie ugrupowania reprezentowane w irlandzkim parlamencie, żeby poparły wniosek Sinn Féin.

Pearse Doherty:

– Gospodarstwa domowe o niskich i średnich dochodach wydają większą część swoich dochodów na żywność, elektryczność i ogrzewanie domu…

Doherty mówił też, że to sytuacja nienormalna i nie można dodatkowo obciążać budżetów mieszkańców Irlandii wyższym podatkiem od i tak drogich nośników energii oraz paliw. Przedstawiciel Sinn Féin podkreślił, że wyższy podatek węglowy w zakresie paliw grzewczych, miałby wejść w życie 1 maja tego roku, natomiast od paliw pędnych 12 października. „To nie może się stać w tym roku”, dodał Doherty i zaznaczył, że podatek węglowy, miał zachęcać do poszukiwania nowych źródeł ogrzewania i napędzania pojazdów. Tych alternatyw nie ma, więc nie można bezsensownie obciążać społeczeństwa podatkami.

W oświadczeniu przed publikacją wniosku Pearse Doherty mówi również, że rząd, nie jest świadomy presji, pod jaką znajdują się teraz mieszkańcy kraju, gdy cena gazu wzrosła o 28%, paliw grzewczych o 50%, a benzyna i diesel odpowiednio o 30 i 32 procent.

To główne czynniki wpływające teraz na zamożność gospodarstw domowych, więc nie można ich jeszcze bardziej obciążać podatkami. Sinn Féin domagać się będzie, aby podatek węglowy został zawieszony lub całkowicie zniesiony w formie proponowanej przez rząd.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kolejny piękny gło
Koniec NPHET
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська