Dokumentacja medyczna może być wkrótce dostępna online

Irlandia powinna zwrócić się w kierunku państw skandynawskich, aby umożliwić pacjentom dostęp do ich dokumentacji medycznej, stwierdził proponujący takie rozwiązanie poseł Fine Gael.

Irlandia powinna spojrzeć na inne kraje, takie jak Norwegia i Szwecja, gdzie pacjenci mogą uzyskać dostęp do swoich notatek medycznych za pośrednictwem bezpiecznego portalu internetowego, dodał parlamentarzysta.

Rzecznik Fine Gael ds. zdrowia Colm Burke uważa:

– W wyniku Covid-19 nastąpiły zmiany w sposobie świadczenia opieki zdrowotnej, a lekarze rodzinni zmieniają sposób świadczenia opieki nad pacjentem, zapewniając oceny przez telefon i za pomocą technologii wideo. Nigdy wcześniej te postępy technologiczne w odniesieniu do e-zdrowia nie były tak ważne, a teraz istnieje możliwość wykorzystania tego w przyszłej opiece nad pacjentami. Na przykład w Szwecji krajowy portal pacjentów „1177.se” jest dostępny dla każdego, kto szuka opieki zdrowotnej lub informacji związanych ze zdrowiem. Po uwierzytelnieniu za pomocą krajowego dokumentu tożsamości osoby uzyskują dostęp do spersonalizowanych e-usług. To za pośrednictwem tego portalu Szwedzi mogą uzyskać dostęp do swoich elektronicznych kart zdrowia. Podobnie jest w Norwegii, gdzie obywatele mogą uzyskać dostęp do własnej dokumentacji doraźnej opieki, korzystając z bezpiecznego logowania do Internetu. Dostęp do niego mogą również uzyskać pracownicy służby zdrowia za zgodą pacjenta, aby uzyskać najważniejsze informacje. Oddzielnie, HIQA opracowuje obecnie zalecenia dotyczące modelu zgody na gromadzenie, wykorzystywanie i udostępnianie danych osobowych dotyczących zdrowia w Irlandii. Zostanie przeprowadzona ogólnokrajowa ankieta, a zalecenia będą przesłane do ministra, a następnie zostaną opublikowane. Wdrożenie krajowego elektronicznego rejestru opieki doraźnej jest również wymienione, jako priorytet w strategii wdrażania Sláintecare i jest uważane za kluczowy element krajowej polityki Irlandii w zakresie e-zdrowia. W skali międzynarodowej wykazano, że krajowy elektroniczny system oceny zdrowia pacjenta zapewnia im korzyści, ale też podmiotom świadczącym opiekę zdrowotną i społeczną oraz organizacjom, w szczególności poprawiając bezpieczeństwo w zakresie podawanych leków i opiekę nad pacjentami poza godzinami pracy i w nagłych wypadkach. Korzyści dla pacjentów obejmują poprawę efektywności opieki poprzez zmniejszenie czasu, wysiłku i zasobów wymaganych do dzielenia się informacjami o pacjencie w różnych organizacjach, lepszą opiekę nad pacjentem poprzez dostarczanie personelowi medycznemu odpowiednich informacji, aby podejmować właściwe decyzje dotyczące opieki nad pacjentem oraz poprawę świadczeń dla pacjentów, którzy nie muszą specjalnie się organizować ani pamiętać listy swoich leków. Byłbym bardzo zadowolony i można by było dołożyć wszelkich starań, aby zapewnić, że system zostanie wdrożony w sposób zgodny z wymogami ochrony danych i zgodą pacjenta.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Polska-IE: Udostępnij
Pojawiła się propo
Mieszkania socjalne
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian