Dodatkowe wsparcie dla firm

Wicepremier Leo Varadkar zapowiedział, iż firmy, które najbardziej ucierpiały na pandemii i blokadach, doczekają się dodatkowego i nowego wsparcia z budżetu państwa.

 

Rząd spodziewa się, że w tym miesiącu, do pracy wróci około 100 000 osób, a dzisiaj, otwartych zostanie pierwszy raz od grudnia 12 000 firm. Część z tych firm, ale i pozostających jeszcze w stanie pandemicznego uśpienia, wymaga pomocy, gdyż znalazły się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Wicepremier zapowiedział więc, że doczekają się one pomocy, a informacje nowym wsparciu, z jakiego będą mogły skorzystać, pojawi się wraz z końcem tego miesiąca. Leo Varadkar dodał również, że wszystkie obowiązujące obecnie programy pomocowe, działać będą co najmniej do końca czerwca, ale zaznaczył również, że nie będą one zakończone, o ile uznane zostaną za niezbędne.

 

Leo Varadkar:

– Firmy mogą mieć również pewność, że rządowe wsparcie finansowe będzie obowiązywać przynajmniej do końca czerwca i że pracujemy nad nowym wsparciem finansowym dla osób oraz firm, najbardziej dotkniętych blokadą. Zostaną one ogłoszone pod koniec maja.

Wicepremier powiedział również, iż firmy, które dzisiaj zostaną ponownie otwarte, mogą spodziewać się podwójnej płatności Covid Restrictions Support Scheme, by pomóc im w ponownym otwarciu i ponoszeniu ciężaru kosztów ponownego uruchomienia przedsiębiorstw. Dzisiaj w godzinach popołudniowych pojawić się mają także nowe porady dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego w firmach, a dotyczyć mają wentylacji pomieszczeń, testów antygenowych i postępowania z pracownikami, u których występuje podejrzenie zakażeniem SARS-CoV-2. Leo Varadkar zachęca też wszystkich, którzy mają taką możliwość, aby kontynuowali pracę w domu lub przechodzili na system pracy zdalnej.

 

Leo Varadkar:

– Wirus wciąż krąży, a około dwie trzecie dorosłej populacji nie otrzymało jeszcze szczepionki. Mieszanie się w miejscu pracy może umożliwić rozprzestrzenianie się wirusa, więc wszyscy musimy nadal odgrywać swoją rolę w pokonaniu tego okrutnego wirusa. To była najdłuższa blokada od początku pandemii. Jestem zdecydowany zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby było to ostatnie zamknięcie.

 

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Prawa pracowników n
Mission impossible d
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian