Dodatkowe pieniądze dla rodzin. Zieloni nie chcą pomóc dzieciom

Minister ds. dzieci Roderic O’Gorman chciałby, aby rodziny z dziećmi otrzymały dodatkowe wsparcie w ramach pomocy rządu, co obniży ich koszty utrzymania.

Dlatego zaproponował, aby rząd uwzględnił w swoich planach, jakie tworzy w zakresie przyszłorocznego budżetu, jednorazową podwójną płatność zasiłku rodzinnego. O’Gorman wraz z minister spraw socjalnych Heather Humphreys zgodzili się również, że należy zwiększyć długość urlopu rodzicielskiego, na co będą próbowali uzyskać zgodę całego rządu.

To zdanie, które wspierane jest przez główne partie rządzące, a prace budżetowe zintensyfikowane zostaną po wakacyjnej przerwie. Wg koalicji rządzącej nie będzie specjalnych przeszkód, aby urlop rodzicielski przedłużyć o dwa tygodnie, więc będzie to po przyjęciu nowych przepisów 9 tygodni.

Przyszłoroczny budżet ma się też charakteryzować wsparciem rodzin, co już wcześniej było zapowiadane, a za cel rząd postawić ma sobie zmniejszanie poziomu ubóstwa wśród dzieci.

Minister Humpherys zabiegać ma również o zwiększenie puli funduszy na gorące posiłki dla dzieci w szkołach, więc rozwój programu, który wg niej pomógł już wielu rodzinom, a już od września wszystkie dzieci w szkołach podstawowych DEIS, zapewniony będą miały jeden gorący posiłek dziennie. Minister zaproponowała już, żeby program ciepłych posiłków do 2030 rozszerzony został na wszystkie szkoły podstawowe w kraju, więc również prywatne i prowadzone przez stowarzyszenia.

Co ciekawe, minister Ossian Smyth z Partii Zielonych sprzeciwił się wydawaniu większych pieniędzy budżetowych na zwalczanie ubóstwa wśród dzieci, a jak argumentował, braknie w takim przypadku na inne cele, w tym na ochronę środowiska i niektóre propozycje jego ugrupowania.

Większość członków gabinetu zaskoczyła wypowiedź ministra Smitha, co wyrazili podczas posiedzenia, na którym omawiane były wstępne środki pomocowe dla rodzin.

Przyszłoroczny budżet, co powiedział minister finansów Michael McGrath, wzrosnąć ma w celach wydatkowych o 6,4 mld €, z czego 5,2 mld €, obejmie nowe wydatki z państwowej kasy, a 1,1 mld € przeznaczone zostanie na obniżki podatków.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Photo by National Cancer Institute on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: