Dodatkowe miliony euro na imigrantów

Pieniądze podatników, którzy ze względu na pandemię znaleźli się w kłopotach, skierowane zostaną w tym roku na irlandzkie centra dla migrantów.

W projekcie budżetu na ten rok zapisano, że na te właśnie kwestie, czyli m.in. z zapewnieniem opieki oraz zakwaterowania dla imigrantów, państwo wyda niecałe 81 mln €. To jednak kwota, która może pójść w zapomnienie, ponieważ zadecydowano, iż pieniędzy na ten cel będzie znacznie więcej. Z szacunków wynika, że Irlandia, z pieniędzy podatników, na imigrantów, wyda ponad 200 mln €, co oznacza ok. 120 mln € więcej.

Pieniądze przeznaczone zostaną na centra zaopatrzenia bezpośredniego, więc na ośrodki zakwaterowania, w tym na ich prowadzenie.

W centrach kwatery i opiekę otrzymują osoby, które w Irlandii ubiegają się m.in. o azyl, a dzieje się tak na podstawie przepisów o Międzynarodowej Ochronie Osób Migrujących (uchodźców).

Tym samym koszt utrzymania tych osób, dla irlandzkiego podatnika, zwiększy się w tym ciężkim dla mieszkańców wyspy roku, ponad dwukrotnie, co zostało ujawnione przez The Irish Examiner. Zwiększone wydatki spowodowane mają być pandemią Covid-19, a dodatkowe finansowanie przeznaczone będą na podjęcie środków ostrożności w związku z zagrożeniem epidemiologicznym. 120 mln € zapewnić ma mieszkania, środki ochrony osobistej oraz opiekę medyczną domniemanym uchodźcom, którzy starają się o legalizację swojego pobytu na Zielonej Wyspie.

*

120 mln € mogłoby jednak trafić do rąk przedsiębiorców, którzy próbują ponownie uruchomić swoje biznesy po blokadzie, a i wesprzeć właścicieli pubów, którzy obawiają się, że nie uda im się otworzyć lokali zgodnie z zapowiedziami rządu. Co ważne, kraj już teraz, chociaż nikt z rządu tego nie mówi, jest w kryzysie finansowym, a duża część zatrudnionych w Irlandii, obawia się o swoją przyszłość związaną z zatrudnieniem, utrzymaniem rodzin, domów oraz ze spłatą kredytów.

Uchodźcy, nie muszą się jednak o to martwić, podobnie, jak etatowi bezrobotni.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Examiner

Polska-IE: Udostępnij
Płatne zwolnienie l
Wirusolog zaleca dok
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian