Dodatek za ukraińskich uchodźców

Gabinet zadecydował ostatecznie o wysokości dodatku dla osób, które przyjmują pod swoje dachu uchodźców wojennych z Ukrainy.

Każdy właściciel domu, który przyjmie pod swój dach uchodźcę wojennego z Ukrainy, bo nie żadnego innego, otrzyma od państwa 400 €, jako rekompensatę za udzielenie schronienia. Co istotne, państwowa płatność dotyczyć ma w równym stopniu osób, które oddały do zamieszkania uchodźcom cały dom, jak i pokój lub inne pomieszczenie mieszkalne.

Płatność zacznie być wysyłana do rąk osób przyjmujących Ukraińców od przyszłego tygodnia, a informację potwierdził już Departament Premiera, który zapowiedział taką decyzję rządu wczoraj.

Gabinet wciąż wysyła apele do mieszkańców Irlandii, by przyjmowali pod swoje dachy uchodźców z Ukrainy, użyczali im do zamieszkania część swoich domów, domy używane tylko wakacyjnie, ale też wszelkie inne pomieszczenia, które nadają się do zamieszkania. Mówi się też, co wywołuje pewną konsternację, że Ukraińcom można udostępniać też szopy, a starszych rodziców zabierać pod własny dach, by dom przekazać w użytkowanie uchodźcom wojennym z Ukrainy.

Płatność, jak zaznacza się w komunikacie, będzie dotyczyła rozliczeń miesięcznych.

Co zastanawiające, nie wiadomo do tej pory, czy członkowie rządu, którzy wcześniej deklarowali chęć przyjęcia pod swoje dachy ukraińskich uchodźców, deklaracje wypełniła, bo nie ma potwierdzeń, że przyjęli do swoich domów uchodźców. Nie przeszkadza im to jednak, by stale nawoływać do przyjmowania uchodźców przez społeczeństwo, więc i tu niektórzy zaczynają się zastanawiać, czy słowa ministrów były prawdziwym odruchem serca, czy tylko grą pozorów.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Premier stanowczo sp
eMOCje w GŁOWIE –