Dochody państwa wzrosły w pierwszej połowie roku

Pomimo pandemii koronawirusa, dochody podatkowe Irlandii wzrosły w pierwszej połowie roku, ale ma to związek głównie ze wzrostem podatku od osób prawnych.

Minister finansów Paschal Donohoe powiedział, że nie można popadać w zbyt optymistyczny nastrój, niezależnie od tego, czy dochody kraju wzrastają, czy też pozostaną na średnim poziomie. Rekcja rządu na wydarzenia gospodarcze w kraju i na świecie powinna być kontynuowana, a to oznacza, że należy przygotować się na „nadzwyczajny” deficyt.  Wg ministra Donohoe, w tym roku trzeba spodziewać się dziury budżetowej w wysokości od 25 do 30 miliardów euro, co z całą pewnością wpływać będzie na możliwości wydatkowe państwa.

Kontynuując swoją wypowiedź, minister powiedział, że wpływy podatkowe w pierwszej połowie roku wzrosły łącznie o 200 milionów euro, co stanowi przyrost o 0,7%, ale dzieje się tak dzięki wzrostowi podatku dochodowego o 1,7 mld €.

Część strat podatkowych zrekompensowana została wyższymi wpływami podatków od osób prawnych, jednak ta sytuacja może się zmienić diametralnie w drugiej połowie roku, co wpłynie na pogłębienie się deficytu finansów, a ten może sięgnąć 30 mld €.

Minister Paschal Donohoe:

– Deficyt na taką skalę jest nadzwyczajny, ale powinniśmy przejść do następnego etapu naszej reakcji na kryzys i stopniowo go niwelować.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: Reuters

Polska-IE: Udostępnij...
Rząd decyduje o obn
Blokada nie wpłynie
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish