Dobry czas na zakup domu?

Jeżeli wsłuchamy się w słowa bankowców, to tak, a znaczną obniżkę cen nieruchomości przewiduje AIB oraz Bank of Ireland.

Wg obu banków ceny muszą spadać, bo wymusi to rynek, który w zakresie sprzedaży nieruchomości mieszkalnych zamarł w pierwszej połowie roku, a i teraz nie widać, aby klienci, wrócili do poszukiwania domów. Bankowcy prezentują też dwie wizje spadków cen nieruchomości, ale są zgodni, że ceny obniżać się będą w tym i przyszłym roku.

Jeżeli chodzi o AIB, to ceny domów spaść mają w tym roku o około 6%, natomiast w roku przyszłym o kolejne 5%. Wzrost cen nieruchomości mieszkalnych przewidywany jest przez AIB w roku 2022, co ma być sygnałem, że wtedy właśnie, kraj zacznie wychodzić z kryzysu.

Podobnie podchodzi do tego zagadnienia Bank of Ireland, którego szefowa Francesca McDonagh stwierdziła, iż spodziewa się spadków cen domów i tegoroczne obniżki mogą sięgać nawet 12%, chociaż zaznacza, że bardziej prawdopodobne będą obniżki w przedziale od 6 do 12 procent.

Oba banki są jednak przekonane, że ceny domów będą zniżkować, a wskazuje na to kilka ostatnich miesięcy i zachowanie klientów, ale i samych sprzedawców, którzy przestali już podnosić ceny nieruchomości, a niektórzy zdecydowali się na niewielkie obniżki wcześniejszych ofert.

Bankowcy uznali również, że początek, a nawet połowa przyszłego roku, będą dobrym okresem, aby podjąć decyzję o zakupie nowego domu, bo będą one w tym okresie najtańsze. Bank of Ireland jest też przekonany, że z decyzją o zakupie domu, należy się obecnie wstrzymać, by już za kilka miesięcy, znaleźć bardziej atrakcyjne cenowo oferty.

Bogdan Feręc

Źr: AIB/Bank of Ireland

Polska-IE: Udostępnij
Premier potwierdza.
Niepokojący wskaźn