Dobrowolny plan wyławiania śmieci

Minister rolnictwa, żywności i marynarki Michael Creed zainaugurował inicjatywę mającą na celu zachęcenie irlandzkich rybaków do zbierania i usuwania odpadów z tworzyw sztucznych z mórz w wodach okalających Irlandię.

Inicjatywa „Czyste oceany” jest pierwszym takim skoordynowanym planem i ma na celu pozyskanie do końca roku wsparcia wszystkich komercyjnych i prywatnych rybaków morskich, mówił Michael Creed. Minister powiedział również, że plastikowe odpady w morzach, to ogromny problem i każdego roku trafia tam około 8 milionów ton plastiku.

Ministerstwo Rolnictwa, Żywności i Gospodarki Morskiej ma nadzieję, że rybacy, którzy wyciągają swoje sieci, a w tych znajdują się plastikowe odpady, będą je zbierać i oddawać w specjalnych punktach, które wkrótce utworzone zostaną w portach. Następnie odpady poddane zostaną recyklingowi, co w okresie kilku lat, powinno dać wymierne efekty.

Minister Creed jest przekonany, że choć program będzie dobrowolny, włączą się do niego wszyscy irlandzcy rybacy, aby irlandzka flota rybacka, której tradycje sięgają ponad 200 lat wstecz, przyczyniła się do oczyszczenia mórz wokół wyspy.

Inicjatywa „Czyste oceany” została uruchomiona w Union Hall w West Cork, a pilotażowo w jednym z 12 portów, gdzie powstanie centrum usuwania odpadów z tworzyw sztucznych zgodnie z planem gospodarowania odpadami.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Agriculture, Food and the Marine

Znajdź nas:

Irlandia zaostrzy pr
Ojciec i matka tej s
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn