Dobrowolność władz lokalnych powinna się zakończyć

Należy wyznaczyć cele powiatowe dotyczące dostaw jednostek socjalnych i leasingowych.

Departament Mieszkalnictwa, Samorządów Lokalnych i Dziedzictwa powinien wyznaczyć powiatowe cele, aby władze lokalne udostępniły więcej mieszkań w ramach programu Repair and Leasing Scheme, powiedział przedstawiciel Fine Gael.

Senator John Cummins rzecznik Fine Gael ds. mieszkalnictwa, samorządu lokalnego i dziedzictwa, zwrócił uwagę na sukces Rady Miasta i Hrabstwa Waterford, w którym 44% jednostek 1- i 2-osobowych w ostatnich latach zostało dostarczonych w ramach programu Repair and Leasing.

Senator Cummins powiedział:

– Podaż mieszkań jest rozwiązaniem problemu bezdomności i uważam, że władze lokalne powinny przyjrzeć się postępowi, jaki osiąga się w niektórych częściach kraju, gdzie rozwiązania mieszkaniowe są szybko dostarczane. Rada Miasta i Hrabstwa Waterford była w stanie zmniejszyć liczbę rodzin przebywających w kwaterach zastępczych o 93% w okresie od 2017 do 2020 r. oraz liczbę indywidualnych bezdomnych o 55%, pomimo podwojenia liczby prezentacji w tym samym okresie. Osiągnięto to dzięki połączeniu czynników, w tym zaangażowaniu we wspólne i zintegrowane podejście do bezdomności ze strony władz lokalnych, HSE, organizacji pozarządowych i zatwierdzonych instytucji mieszkaniowych poprzez ustanowienie zintegrowanego ośrodka dla bezdomnych w jednym miejscu w mieście, w którym wszystkie agencje pracują teraz obok siebie. Uważam, że zatwierdzone jednostki ds. budownictwa mieszkaniowego i władze lokalne muszą myśleć nieszablonowo, aby dostarczać mieszkania, bo nie możemy nadal mieć utopijnego poglądu, że jedynym sposobem, aby to zrobić, są bezpośrednie budowanie mieszkań przez samorządy. W Waterford, program Repair and Leasing zmienił się pod względem dostaw jedno- i dwuosobowych jednostek mieszkalnych i myślę, że rozczarowuje fakt, że inne władze lokalne nie przyjęły go zbyt dobrze. Po prostu nie powinno być tak, że 45% domów oddanych w kraju w zeszłym roku w ramach programu Repair and Leasing, znajdowało się w Waterford. Program ma ogromne zalety, ponieważ wykorzystuje puste, często opuszczone budynki i przywraca je do produktywnego użytku, a koszty początkowe są pokrywane przez Departament i zwracane w postaci czynszu przez długi okres najmu. Jeśli ten postęp można osiągnąć w ośrodku miejskim, takim jak miasto Waterford, można to zrobić w innych obszarach miejskich i wzywam Departament do ustalenia celów dla władz lokalnych, aby lepiej wykorzystywały ten program, który zapewni więcej mieszkań i rozwiązania dla całego kraju.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian