Dobra informacja dla kredytobiorców

Europejski Bank Centralny spotka się w najbliższy czwartek, by omówić sytuację ekonomiczną Unii Europejskiej, więc zadecyduje o wprowadzeniu lub nie, nowych stóp oprocentowania.

Mówi się, że pod uwagę należy wziąć wiele czynników, w tym te mówiące o wynikach gospodarczych w Europie, ale też o rosnących w strefie euro pensjach. Obecne sygnały płynące z EBC, nie są niepokojące, gdyż niewiele jest głosów, aby stopy procentowe zostały podniesione, chociaż nie można powiedzieć, by taki pogląd, nie pojawił się przed posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego.

Na podwyżkę stóp procentowych nalegała m.in. szefowa EBC Christine Lagarde i Philip Lane, znany z Irlandzkiego Banku Centralnego, ale nie wydaje się, by w tym roku, cokolwiek się zmieniło.

Omówiona zostanie też kwestia spadku inflacji w 2022 i 2023 roku, a także ustalone zostaną, a właściwie utrzymane cele inflacyjne w strefie euro, a to oznacza tylko jedno, czyli utrzymanie stóp procentowych na dotychczasowym poziomie.

W grę wchodzi jeszcze jedna sprawa, więc omówienie zakresu pomocy EBC dla państw dotkniętych kryzysem pandemicznym, ale i potencjalne przygotowanie projektu rezolucji o rozpoczęciu spłat pandemicznego zadłużenia. O ile ta kwestia uzyska akceptację, to rozpocznie się też debata na forum ministrów finansów Unii Europejskiej, co może utorować drogę niemieckiej propozycji, by zacząć spłacać pandemiczne długi już teraz.

Bogdan Feręc

Źr: Bloomberg

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська