Do wyspy zbliża się huragan

Jak informują zgodnie National Hurricane Center z USA oraz Met Éireann, już wkrótce nad irlandzką wyspą może rozszaleć się huragan Epsilon.

Obecnie ośrodek niżowy wciąż przybiera na sile i obrał kierunek na Irlandię, a jeżeli utrzyma ten kurs, już w przyszłym tygodniu może dotrzeć nad wyspę. Marszruta ośrodka niżowego, nie jest obecnie sprecyzowana, ale jeżeli skieruje się na wschód, to z całą pewnością będziemy mieli do czynienia z huraganem, ale o ile skręci nieco na zachód, dotknie Irlandię tylko swoim ogonem.

Zmiany pogody nad Irlandią Met Éireann spodziewa się już w ten weekend, a stanie się tak za sprawą frontu atmosferycznego, który znad Atlantyku, niesie obfite opady deszczu. To z kolei sugeruje, że front wirowy, podąży dokładnie tą samą drogą, więc huragan Epsilon, z dużym prawdopodobieństwem uderzy w wyspę.

Obecnie siłę huraganu ocenia się na średnią, a wieje tam z prędkością nieco ponad 160 km/h. Prędkość wiatru będzie się jednak stopniowo zwiększać, bo napędza go Golfsztrom, który oddając ciepło, dodaje mocy huraganowi Epsilon.

Bogdan Feręc

Źr/graf.: NOAA/Met Eireann

Polska-IE: Udostępnij
Irlandia przyjęła
Sklepy łamią ogran