Do walki z ubóstwem energetycznym potrzebna jest nowa fala ambicji

Modernizacja ogrzewania domu musi być również skierowana do prywatnego sektora wynajmu i gospodarstw domowych o niskich dochodach.

Według przewodniczącego parlamentarnej partii Fine Gael Richarda Brutona potrzebna jest nowa fala ambicji, jeśli chodzi o walkę z ubóstwem energetycznym.

Poseł Bruton powiedział:

– Modernizacja energetyczna i modernizacja ogrzewania domu musi być ukierunkowana na prywatny sektor wynajmu, a model oparty na obszarze musi zostać wdrożony, jeśli mamy zobaczyć dalsze ulepszenia dla rodzin o niskich dochodach. Rząd poczynił ogromne postępy w zmniejszaniu ubóstwa energetycznego, ale jeszcze nie jesteśmy na końcu tej drogi. Chociaż ubóstwo energetyczne zmniejszyło się o połowę w ciągu ostatnich 3 lat i jest to postęp, teraz jest czas, aby być bardziej ambitnym. W ciągu ostatniego roku spędziliśmy więcej czasu w naszych domach, co spowodowało, że problem ubóstwa energetycznego został wysunięty na pierwszy plan w wielu gospodarstwach domowych, w tym w tych mieszkających w sektorze wynajmu prywatnego, którzy być może wcześniej nie mieli tego problemu. Ubóstwo energetyczne to nie tylko kwestia niskich dochodów. Jest to połączenie niskich dochodów i słabych systemów energetycznych. Zużycie energii w domu o najniższej klasie energetycznej jest dziesięciokrotnie większe niż w przypadku najlepszej kategorii. Należy również mieć świadomość, że otwarty ogień zużywa cztery razy więcej energii niż wydajny kocioł gazowy i dziesięć razy więcej energii niż pompa ciepła. W ostatnich latach ponad 200 000 domów o niskich dochodach otrzymało bezpłatną modernizację energetyczną. Przyniosło to natychmiastowe oszczędności tym właścicielom domów, a także zapewniło, że w dłuższej perspektywie domy te będą bardziej komfortowe. Możemy jednak być bardziej ambitni i musimy skierować te programy do tych, którzy do tej pory nie mogli w nich uczestniczyć. Większość starszych zasobów mieszkaniowych zbudowanych przed 1960 r. i zużywa 6 razy więcej energii niż docelowy cel dla domów odpornych na zmiany klimatu. Często są to także domy, w których mieszkają rodziny o niskich dochodach. Potrzebna jest teraz fala modernizacji tych starszych domów na podstawie obszaru w naszych miastach, miasteczkach i wsiach. To jest możliwe. Te wspólnotowe inicjatywy energetyczne wykazały potencjał do działania na dużą skalę. Postępując w tym kierunku, pomoglibyśmy nie tylko w walce z ubóstwem energetycznym, ale także stanowilibyśmy solidne działanie w sprawie zmiany klimatu.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Polska-IE: Udostępnij
Rządowy plan dotycz
Poseł wzywa do skor
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian