Do policjanta strzelano 15 razy

Dociera do nas coraz więcej informacji o śmierci funkcjonariusza Gardy detektywa Colma Horkana, który został zastrzelony ubiegłej nocy.

Potwierdziła się informacja, że detektyw Horkan zastrzelony został z własnej broni służbowej, a na ciele miał 15 ran postrzałowych. Wydaje się, że do tego tragicznego w skutkach wydarzenia doszło po zatrzymaniu motocyklisty, który jechał około północy Main Street w Castlerea hrabstwie Roscommon. Zgon policjanta nastąpił na miejscu, o czym poinformowały służby prasowe An Garda Siochána.

Podejrzany o tę zbrodnię został zatrzymany w chwilę po oddaniu strzałów i nadal prowadzone są z nim czynności śledcze, a przebywa na posterunku w Castlerea.

Sprawa poruszyła całą Irlandię, a szczególnie irlandzkich policjantów, którzy nie mogą uwierzyć, że doszło do czegoś takiego.

Do rodziny słowa pocieszenia płyną ze wszystkich stron, bo zarówno mieszkańców miasta, w którym zginął detektyw Horkan, jak i smutek zapanował w rodzinnej miejscowości funkcjonariusza w hrabstwie Mayo. Wyrazy współczucia rodzinie przesłał już prezydent Michael Higgins, premier Leo Varadkar, komisarz Gardy Drew Harris, ale słowa wsparcie płyną również ze wszystkich kręgów politycznych.

Mówiąc o tej sprawie, komisarz Harris powiedział, iż na tym etapie śledztwa, nie łączy się tej zbrodni z działalnością przestępczości zorganizowanej lub wywrotowej, chociaż i ten wątek brany jest pod uwagę przez dochodzeniowców.

Do tej pory prowadzący śledztwo ustalili, że detektyw Horkan był na nocnym patrolu sam, a po zatrzymaniu motocyklisty, wywiązała się sprzeczka, która przerodziła się w „fizyczną konfrontację”, podczas której, policjant utracił broń służbową, a napastnik, strzelając w kierunku detektywa, opróżnił cały magazynek.

Po niedługim czasie na miejsce wezwana została karetka pogotowia, ale załoga ambulansu stwierdziła tylko zgon mężczyzny. Rodzina zastrzelonego policjanta dowiedziała się o tragedii we wczesnych godzinach porannych.

Detektyw Colm Horkan jest 89 ofiarą z szeregów Gardy, która zginęła podczas wykonywania czynności służbowych od 1920 roku, czyli od chwili powstania An Garda Siochána.

Bogdan Feręc

Źr: Garda

Polska-IE: Udostępnij...
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish