Do niedzieli i ani dnia dłużej

Parlament Europejski wyznaczył ostateczny termin, w którym może zatwierdzić umowę handlową pomiędzy Unią Europejską a Wielką Brytanią.

W oświadczeniu PE czytamy, że o ile umowa nie zostanie stworzona do niedzieli, nie ratyfikuje żadnej umowy do końca tego roku. To zwiększa presję na negocjacje, ale również może stać się czynnikiem motywującym, dodano w dokumencie. Konferencja Przewodniczących PE stwierdziła jednak, że Parlament, gotów jest do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia pod koniec tego miesiąca, o ile porozumienie zostanie zawarte o 21 grudnia do północy.

Wcześniej główny negocjator UE Michel Barnier poinformował, iż poczyniono duże postępy w negocjacjach, ale wciąż pozostaje kilka przeszkód. Barnier dodał, że rozmowy weszły w ostatnią fazę i spodziewa się, szybkiego zakończenia rokowań.

Parlament Europejski poinformował w osobnym komunikacie, że pozostaje w gotowości i może przystąpić do ratyfikacji umowy, jeżeli pojawi się w oznaczonym terminie.

W tej sprawie wypowiedział się brytyjski minister ds. gabinetu Michael Gove, który stwierdził, że nadal trwają intensywne rozmowy w zespołach i można spodziewać się ich szybkiego zakończenia.

Bogdan Feręc

Źr: AFP

Polska-IE: Udostępnij
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian