Do końca sierpnia i na ulicę

Wraz z początkiem września kraj może ogarnąć prawdziwe eksmisyjne szaleństwo, a stanie się tak, gdyż gabinet zaproponuje krótkie rozszerzenie programu zakazu eksmisji.

Coraz więcej informacji pojawia się w kwestii gabinetowego planu ochrony lokatorów, a te, nie będą podobać się ani najemcom, ani też organizacjom charytatywnym działającym na rzecz wynajmujących mieszkania, a już wcale nie będzie to odpowiadać politykom opozycji. W planie Ministerstwa Budownictwa, które zapowiedziało rozszerzenie ochrony najemców, pojawi się prawdopodobnie propozycja, aby zakaz eksmisji, ale i podnoszenia czynszów, doczekał się przesunięcia terminu, ale nie będzie to termin wykraczający poza ostatni dzień sierpnia.

Jednocześnie, co było już zapowiadane, Departament Budownictwa wprowadzić ma pakiet środków osłonowych dla lokatorów, ale w tym zakresie, nie ma żadnych przecieków, więc nie można nawet się domyślać, jak wyglądać będzie pomoc rządu.

Przyznać należy, że minister ds. budownictwa Darragh O’Brien proponował rozszerzenie obowiązywania przepisu o zakazie eksmisji do października tego roku, jednak inicjatywa spotkała się z krytyką prokuratora generalnego, a następnie blokadą takiego rozwiązania przez Paula Gallaghera. Z doniesień wiemy, iż minister O’Brien usilnie próbował przekonać prokuratora Gallaghera o słuszności obowiązywania zakazu przez kolejne trzy miesiące, jednak przepisy mają być w tej kwestii na tyle jasne, że nie pozwalają na takie działanie, a samo rozszerzenie zakazu o kolejne miesiące, może doprowadzić do wielu wniosków o unieważnienie decyzji Ministerstwa Budownictwa, jako niezgodnej z obowiązującą ustawą o prawie własności. Wg prokuratora generalnego dłuższe obowiązujące przepisu nadzwyczajnego o zakazie eksmisji, w świetle braku przesłanek nadzwyczajnych, naruszać ma też Konstytucję Republiki Irlandii, więc również z tego powodu, nie może być rozszerzone o proponowany przez ministra okres.

Wydaje się więc, że okres przedłużenia nie będzie dłuższy niż ogółem 6 tygodni, od wcześniej wprowadzonego, co umożliwić ma przygotowanie i wprowadzenie przez Ministerstwo Budownictwa nowych przepisów chroniących lokatorów.

W tej kwestii zastanawia tylko jedno, bo należy zgodzić się z prokuratorem generalnym, gdyż o ile prawdą jest, że wydłużenie zakazu eksmisji o trzy miesiące łamie zapisy Konstytucji, nie mówiąc już o ustawach, to na jakiej podstawie prawnej, opierać się miał wniosek m.in. Sinn Féin, które chce rozszerzenia zakazu eksmisji do końca roku?

Bogdan Feręc

Źr. gł.: Independent

Polska-IE: Udostępnij...
UK: Leczenie generuj
Rząd nadal oskarża
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish