Do Irlandii wejdą nowi ubezpieczyciele

Ponieważ nikt w kraju nie potrafi poradzić sobie z ubezpieczycielami, a ci działają, jak państwo w państwie, powstał projekt, aby uwolnić rynek ubezpieczeń.

Irlandzka Komisja ds. Konkurencji i Konsumentów (CCPC) zaproponowała, aby umożliwić nieograniczoną konkurencję na rynku ubezpieczeń, co w konsekwencji da dostęp do tego rynku, innym ubezpieczycielom. Propozycja nie została wysunięta pochopnie, a po analizie innego z problematycznych sektorów, więc kredytów hipotecznych. Kiedy na krajowy rynek wszedł nowy gracz, zaproponował tańsze kredyty hipoteczne, swoje zasady ich przyznawania i oprocentowania, zmienili też zasiedziali w Irlandii pożyczkodawcy.

Takiej samej reakcji CCPC spodziewa się w zakresie ubezpieczeń, bo te po uwolnieniu rynku i zaistnieniu tu nowych firm ubezpieczeniowych, powinny okazać się tańsze, czyli będzie to korzystne dla mieszkańców kraju.

Zaproponowano również powstanie krajowej bazy danych i rozszerzenie uprawnień kontrolnych Personal Injury Assessment Board, a także publikowania przez Bank Centralny informacji o wynikach branży i poszczególnych ubezpieczycieli.  

Podczas badania rynku Komisja ds. Konkurencji i Konsumentów stwierdziła, że w Irlandii, brakuje również ogólnodostępnych informacji o samym rynku ubezpieczeń, a i nie są podawane dane z przeszłości, co z kolei wpływa na brak możliwości porównania zasad, jakimi kierują się firmy ubezpieczeniowe.

Przewodnicząca CCPC Isolde Goggin jest zdania, że na wyspie, powinny zniknąć bariery, które bronią wejścia na rynek innym firmom ubezpieczeniowym, a w rachunku końcowym, wytworzyły prominentny rynek ubezpieczeń, który rządzi się swoimi prawami i od lat, podnosi stawki ubezpieczeń, a te w ostatnich 72 miesiącach, wzrosły ogółem o 20%. Jak dodała Goggin ostatnie podwyżki ubezpieczeń OC, które wpływają na przedsiębiorstwa, w sposób znaczny odciskają się na irlandzkim biznesie, a to prowadzi do zamykania przedsiębiorstw, które nie mogą udźwignąć ciężaru wysokich składek ubezpieczeniowych.

Raport w tej sprawie trafił już do organu nadzorującego rynek ubezpieczeń w Irlandii, ale na tym się nie skończyło, gdyż kopie przesłane zostały też Ministerstwu Przedsiębiorczości, Bankowi Centralnemu oraz instytucjom, które mogą decydować o kształcie rynku ubezpieczeń w kraju. W pierwszych miesiącach przyszłego roku odbyć się ma również konferencja w tej sprawie, a udział w niej wezmą organa regulacyjne i przedstawiciele ubezpieczycieli.

Bogdan Feręc

Źr: Independent/CCPC

Polska-IE: Udostępnij
Szczepionka poradzi
Łukasz Tygerski: Pr
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian