Do hotelu z własnym mydłem?

Nowe propozycje w zakresie walki z zaśmiecaniem kraju, ale i jego ekologizacją, idą w dosyć ciekawym kierunku, bo posłowie i senatorowie, planują zakazać używania produktów jednorazowych w hotelarstwie.

To wszystko w czasach trwającej pandemii, więc ograniczeń w kontaktach, ale to nic nie znaczy, bo jednorazowe kosmetyki, jakie używane są w hotelarstwie, odejdą w zapomnienie. Nie będzie można też używać w hotelarstwie nawilżanych chusteczek jednorazowych, ale i na tym nie kończą się pomysły irlandzkich prawodawców, bo chcą również, aby zakazać używania przypraw w jednorazowych opakowaniach, więc ketchupu, majonezu, cukru i soli, w małej saszetce, wkrótce nie uświadczysz.

Jest natomiast dobry kierunek, który wyznaczać ma trendy dla handlu, bo ustawowo planuje się ograniczyć, by następnie zakazać sprzedaży produktów jednorazowych, w tym sztućców i zastawy stołowej, a i owoce oraz warzywa, stracić mają większość ze swoich obecnych opakowań jednostkowych. Pojawić się ma alternatywa, więc produkty te, zaleca się sprzedawać luzem, czyli na wagę, ale z wykorzystaniem toreb papierowych, bo „foliówki”, mają być stopniowo wycofywane.

Propozycja, o ile przejdzie pozytywnie całą drogę legislacyjną, znajdzie się w ustawie o obrocie wewnętrznym, w tym nakładać będzie na sprzedawców obowiązek, aby opakowania, docelowo wszystkie opakowania, nadawały się do recyklingu lub ponownego użycia, kompostowania itd. Proponuje się również, aby odstępstwa od tych reguł, były sankcjonowane, więc wraz z nowymi regulacjami, pojawić mają się również kary, co ma zmobilizować sprzedawców i wytwórców do stosowania opakowań wielokrotnego użytku lub ekologicznych.

Proponuje się również wprowadzenie zakazu używania chemikaliów z grupy PFAS, czyli chodzi o związki per- i polifluoroalkilowe, a te stosowane są w opakowaniach wodoodpornych i przeznaczonych na artykuły zawierające tłuszcze. Wprowadzony ma być w całym kraju system kaucji na butelki szklane, plastikowe, puszki aluminiowe, co z kolei zachęcać ma konsumentów do ich zwrotu, a wprowadzone mają być też na szeroką skalę automaty do odbierania takich opakowań.

Firmy zajmujące się naprawą urządzeń, także doczekają się zmian, bo wszelkie awarie, mają być przede wszystkim naprawiane, nie zaś kończyć się wymianą części lub elementu. To będzie dozwolone, ale po nieudanej próbie naprawy.

W konkluzji do propozycji posłów i senatorów czytamy, że przepisy, ograniczyć mają marnotrawstwo na wyspie, a jednocześnie wyrobić w społeczeństwie, u sprzedawców i dostawców, nowe nawyki, które odpowiadać będą wymaganiom środowiskowym.

Pomysłowi przychylny jest Departament Działań Środowiskowych i Działań Klimatycznych.

Bogdan Feręc

Źr: Press Office Oireachtas/ Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Godzina policyjna od
Trzy najpopularniejs
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська