DNA od policjanta

Z jednej strony władze kraju i Gardy zachęcają, aby wstąpić w szeregi irlandzkiej policji, zezwalają na noszenie brody, wąsów, turbanów i hijabu, a z drugiej strony, chcą poniekąd ewidencjonować genetycznie nowych policjantów, co może być w niektórych przypadkach przeszkodą w podjęciu decyzji o wstąpieniu do tej służby.

Z informacji, jakie ujawniono w specjalnej broszurze informacyjnej, wynika, iż każdy nowy policjant, będzie zobowiązany dostarczyć próbkę swojego DNA, aby ta pozostała w ewidencji do końca pełnienia przez niego służby.

An Garda Siochána zastrzega, że próbki zbierane będą wyłącznie w celu eliminacji śladów np. z miejsc zbrodni, a także do badania, czy funkcjonariusze Gardy pracujący w miejscach, gdzie popełnione zostało przestępstwo, pozostawiają tam ślady, utrudniające identyfikację genetyczną.

Zebrane informacje, zostaną utajnione, a w systemie figurować będą jedynie w formie numeru, co ma zabezpieczyć dane osobowe policjantów, dodaje rzeczniczka Gardy.

O ile ta informacja nie wpłynie negatywnie na decyzję o wstąpieniu w szeregi irlandzkiej policji, wniosek aplikacyjny złożyć można do 24 kwietnia tego roku do godziny 15:00. Wzór wniosku i szczegółowe informacje znajdują się na stronie www.garda.ie.

Bogdan Feręc

Źr: Garda

Znajdź nas:

„Piją” ołów i
Amerykanie włączaj
Translate »
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn