Dłuższy urlop rodzicielski wcześniej niż zapowiadano

Parlamentarzyści z Komisji ds. Dzieci spodziewają się, że dłuższy urlop rodzicielski, wprowadzony zostanie wcześniej, niż zapowiadał to minister O’Gorman.

Podczas posiedzenia Komisji Oireachtas ds. Dzieci, padły słowa, które ucieszą wiele osób, a posłów napawają optymizmem. Posłanka Socjaldemokracji Jennifer Whitmore, która reprezentuje okręg wyborczy Wicklow, zapytała ministra Roderica O’Gormana, czy w świetle obecnej sytuacji w kraju, nie można przyspieszyć wprowadzenia przepisów o dłuższym urlopie rodzicielskim?

Wcześniej, co wynika z ustawy, dłuższy urlop rodzicielski, a i związana z tym płatność miała wejść w życie w kwietniu 2021 roku, co wynika również z ustawy budżetowej na przyszły rok.

 Posłanka Whitmore, która jest rzecznikiem partii ds. dzieci, powiedziała:

– Na posiedzeniu Komisji ds. Dzieci poprosiłem ministra O’Gormana o wyjaśnienie, kiedy rodzice mogą zacząć korzystać z przedłużonego świadczenia, które zostało ogłoszone w budżecie na 2021 rok? Nowy środek miał być pierwotnie wprowadzony w kwietniu 2021 r., ale minister wskazał mi jednak, że rząd pracuje nad jego szybszym wprowadzeniem, umożliwiając rodzicom skorzystanie z urlopu, już w pierwszych miesiącach w nowym roku, a następnie zwrócenie się o świadczenie z tego tytułu, po kwietniu, czyli już w chwili obowiązywania przepisów o zasiłku rodzicielskim. Przyniesie to rodzicom bardzo potrzebną pewność i pozwoli im zaplanować pracę i życie rodzinne z wyprzedzeniem. Wcześniej poruszyłem tę kwestię w Dáil z Tánaiste Varadkarem, stwierdzając, że rodzice nie powinni czekać do kwietnia, aby uzyskać dostęp do nowo ogłoszonego urlopu, ponieważ wielu z nich nie jest w stanie zapewnić opieki nad dziećmi w obecnym kryzysie Covid-19. Mam też nadzieję, że minister, postara się, aby zasiłek został udostępniony jak najszybciej, tak aby mogła z niego skorzystać, jak największa liczba rodziców. Podczas gdy przedłużenie przewiduje dodatkowe trzy tygodnie na jednego rodzica, poprosiłam jednocześnie ministra o rozważenie potrzeb samotnych rodziców i pozwolenie im na przejęcie całego uprawnienia rodzicielskiego. To pozytywny krok w kierunku tego, o co apelowali socjaldemokraci, czyli płatnego urlopu rodzicielskiego przez pierwszy pełny rok życia dziecka, podobnie jak dzieje się w innych krajach europejskich.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: SocDem

Polska-IE: Udostępnij
Covidowa szczepionka
Nieporadny i wycofan
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian