Dlaczego w Irlandii nie będzie bezrobocia?

W prostych słowach można powiedzieć tyle, że nie będzie, albowiem nie będzie potencjalnych bezrobotnych.

Na ten problem zwrócili uwagę właściciele pubów i restauracji, którzy borykają się z kryzysem zatrudnienia. Określono też powód, z jakiego coraz trudniej znaleźć im pracowników, a tym jest koszt zakwaterowania i brak mieszkań. Wiele osób chętnie podjęłoby pracę – dodają właściciele sektora restauracyjnego, ale odstręcza ich od zatrudnienia odległość od miejsca pracy. Podobnie jest w przypadku osób, które planowały niedawno jeszcze zmianę miejsca zamieszkania, ale zrezygnowały z tego pomysłu, gdyż nie mogą znaleźć nowego mieszkania albo jest ono na tyle drogie, iż nie stać ich na wynajęcie, a koszt najmu pochłonie większość ich zarobków.

Co ważne, w kraju zaczęło się też mówić i stało się to po opublikowaniu ostatnich prognoz gospodarczych o potencjalnym bezrobociu, że to będzie w Irlandii niskie i bardzo niskie, ale nie będzie powodowane odpowiednimi zabiegami rządu, a po prostu brakiem mieszkań.

Gabinet dysponuje danymi, iż wiele osób zgłasza, a mowa tu o Irlandczykach, że o ile sprawy mieszkaniowe nadal będą wyglądały tak, jak ma to miejsce obecnie, zamierzają opuścić kraj. Takie same głosy słychać wśród imigrantów zarobkowych, którzy zatrudniani są za najniższe stawki godzinowe, bo tych albo nie jest stać na wynajęcie mieszkania, albo mają problemy z jego utrzymaniem. Dodatkowo nakładają się na to wysokie koszty zakupu nośników energii oraz jedzenia, co może być impulsem do opuszczenia Irlandii.

W takim przypadku Zielona Wyspa pozbawiona zostanie rąk do pracy, a bezrobocie będzie na poziomie niskim.

W tej sprawie wypowiedział się dyrektor naczelny Stowarzyszenia Restauratorów Irlandii Adrian Cummins, który uważa, że rząd powinien wprowadzić nadzwyczajne uprawnienia, aby na rynek trafiło więcej mieszkań na najem długoterminowy, to natomiast można uzyskać przez zmianę kwalifikacji lokali Airbnb. Problem braku pracowników jest powszechny i ​​nie dotyczy tylko wybranych obszarów, bo niezwykle trudno jest znaleźć osoby do pracy, a dzieje się tak nie tylko w dużych miastach i miejscowościach turystycznych, bo w każdym miejscu w kraju. Słowom tym wtórują przedstawiciele sektora hotelarskiego i twierdzą, że niedobór długoterminowego wynajmu mieszkań doprowadził do kryzysu kadrowego w branży.

Restauracje i puby szykowały się na pierwsze od trzech lat lato bez covidowych ograniczeń i wiele z nich miało nadzieję, że będzie mogło nadrabiać straty wywołane pandemią, ale teraz borykają się z brakami personelu, więc i ten sezon może być dla nich stracony.

Bogdan Feręc

Źr: The Times

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ludzie nie wierzą r
Restauracje bez opł
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська