Dlaczego szczepionka na Covid-19 powinna być darmowa?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta, ponieważ świat stanął w obliczu dramatycznego kryzysu zdrowia, a jedynie masowe szczepienia i leki, mogą uchronić ludzkość przed kolejnymi falami wirusa SARS-CoV-2.

W tej sprawie zaczęły swoją krucjatę organizacje pozarządowe, w tym Oxfam Ireland, która żąda, aby szczepionka przeciwko koronawirusowi, była całkowicie darmowa, ale i dystrybuowana wśród wszystkich krajów na świecie. Powód? Ten też jest banalny, gdyż na szczepionce, której nie ma, już „zarabiają” koncerny farmaceutyczne, prowadzące badania nad jej wynalezieniem.

W tej sprawie chodzi o to, iż rządy wszystkich krajów, w zależności od swoich możliwości finansowych, przekazały środki na prowadzenie badań, więc finansują wynalezienie szczepionki i leku, a to oznacza, że zapłaciły z pieniędzy podatników za ochronę społeczeństw.

Jak dodaje Oxfam, nawet kraje, które nie dały na badania żadnych pieniędzy, czyli najbiedniejsze, powinny otrzymać darmową szczepionkę na koronawirusa. Tu też powód jest dramatycznie jasny, bo 10 największych światowych koncernów farmaceutycznych, przez cztery miesiące zarobiło więcej, niż kosztować będzie zaszczepienie prawie 4 milionów ludzi. Oxfam Ireland chce również, aby szczepionka na koronawirusa, kiedy zostanie już wynaleziona, nie została objęta patentami, więc skierowana do ogólnoświatowej produkcji. Szczepionka zabezpieczająca przed wirusem SARS-CoV-2, nie powinna być również sprzedawana na aukcjach, co jest bardzo często stosowaną metodą sprzedaży leków, a cenę wówczas kształtują poniekąd oferenci, pozostawiając ręce firm farmaceutycznych czystymi.

Do tej pory na badania nad wynalezieniem szczepionki Republika Irlandii wydała już z budżetu państwa, czyli z naszych pieniędzy 18 mln €, a i zapowiadane jest, że może przekazać dodatkowe pieniądze, o ile wymagać będzie tego sytuacja. W takim przypadku naturalnym będzie chyba stwierdzenie, że za szczepionki, mieszkańcy Irlandii, już zapłacili.

Wszystko jednak wyjaśni się w najbliższy poniedziałek, bo wtedy właśnie odbędzie się wirtualne spotkanie ministrów zdrowia ze 194 krajów, którzy na forum Światowego Zgromadzenia Zdrowia, mają przedstawić projekt rezolucji, a w tym zgłosić dobrowolne połączenie patentów na koronawirusowe szczepionki. Propozycja wyszła z Brukseli, a przyklasnęły jej już niektóre państwa europejskie.

Jeżeli rezolucja zostanie pozytywnie przegłosowana, to każde państwo, które zdecyduje się ją przyjąć, będzie mogło produkować lub importować tanie wersje wszelkich dostępnych szczepionek, metod leczenia i testów na koronawirusa, a dla mieszkańców poszczególnych krajów, mają być one bezpłatne.

Na przeszkodzie może jednak stanąć tutaj Fundacja Gatesa, chociaż to mało prawdopodobne, ale z jej wyliczeń wynika, że koszt zakupu i dostarczenia bezpiecznej i skutecznej szczepionki najbiedniejszym ludziom na świecie wynosi 25 miliardów dolarów, czyli ponad 23 miliardy euro. Na to jednak odparował Oxfam i stwierdza w swoim raporcie, że w ubiegłym roku 10 największych firm farmaceutycznych wygenerowało 89 miliardów dolarów zysków – ok. 30 miliardów dolarów, czyli prawie 27,7 miliarda euro i to tylko w cztery miesiące.

Bogdan Feręc

Źr: Oxfam/EU

Polska-IE: Udostępnij...
Kraj bez przeglądó
Lilu Radio Balkan WN
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish