Dlaczego drożeją papierosy?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta, bo i system, w jakim żyjemy, opiera się na prostych zasad, więc wyciąganiu pieniędzy od osób, którym w imię zasad zdrowego trybu życia, wmawia się dbałość o ich zdrowie.

Nawiasem mówić, to też świetny biznes dla rządu, gdyż nie musi robić nic, aby zwiększyć wpływy do państwowej kasy. Akcyza na papierosy, ale nie tylko na nie, bo i na alkohol i paliwa, to świetna okazja, do wyższych wpływów budżetowych, chociaż minister zdrowia Stephen Donnelly oficjalnie mówi, że wyższa akcyza, w domyśle wyższa cena jednostkowa papierosów, jest impulsem do zerwania z nałogiem.

Jak wiemy od stycznia 2021 roku, o 50 centów wzrośnie cena jednej paczki papierosów, co przełoży się na kolejne zyski dla Skarbu Państwa.

Podniesienie akcyzy na papierosy krytykuje opozycja i zastanawia się, jak w przypadku przedstawicieli Labour Party, czy taka podwyżka, nie przyczyni się do wzrostu przemytu i w konsekwencji do obniżenia wpływów podatkowych? Partia Pracy stwierdza też, że podniesienie akcyzy w tym przypadku, jest swoistą karą dla osób, które próbują walczyć z nałogiem, a nie jest dla nich najważniejsze kryterium ceny. Podwyżka wpłynie też na osoby uzależnione, ale uzyskujące niższe dochody, które płacąc za papierosy więcej, zmuszone będą rezygnować z innych zakupów, by zaspokoić głód nikotynowy. Brendan Howlin stwierdził, że podnoszenie podatków, jako środek stosowany w walce z palaczami, powinien być ostatecznością, nie zaś kluczem do ograniczenia ilości osób palących.

Wracając jednak do zysków Skarbu Państwa, to akcyza na papierosy, stanowi obecnie prawie 80% jednej paczki papierosów. W przypadku, kiedy od nowego roku, podniesie się do 14 € cena jednej paczki papierosów, akcyza stanowić będzie kwotę 10,97 €, czyli dokładnie 78,33 procent ceny ogólnej. Jeszcze gorzej będzie w przypadku papierosów do własnoręcznego skręcania, bo w tym przypadku cena podniesie się o 70 centów.

Jak w wyjaśnieniu do podwyżki akcyzy na papierosy dodaje Ministerstwo Zdrowie, w 2007 roku w Irlandii paliło 29% populacji, a w tym czasie do końca 2019 roku, ilość palaczy w kraju obniżyła się o 14%. Również w tym okresie, każdego roku Skarb Państwa tracił ok. 22% na ilości sprzedawanych papierosów, czyli jakieś 2,769 miliarda papierosów, a ilość ta wynika z konsumpcji nielegalnego tytoniu w ilości 13% i użytkowania wyrobów tytoniowych pochodzących z nielegalnego importu 9%.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas TV/Labour Party

Polska-IE: Udostępnij
HSE będzie informow
Podatek węglowy ude
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian