Dlaczego czynsze nadal będą rosnąć?

Jeżeli wsłuchamy się w słowa rządu i parlamentarzystów, to usłyszymy, że po pierwsze chcą rozwiązać kryzys mieszkaniowy, a po drugie, ustabilizować czynsze.

To ostatnie irlandzkiej polityce udało się, jak mało co, bo czynsze stabilnie wzrastają, a i będą rosnąć, gdyż to ziemia obiecana, przynajmniej dla niektórych. Powód stałego wzrostu czynszów jest całkiem prosty, wszak działania naprawcze, to gra pozorów, która trwa Irlandii od wielu już lat i wydaje się, że nasiliła się w ostatnich dwóch kadencjach parlamentu. W tym czasie, o ile ugrupowanie rządzące miałoby taką wolę, niejeden dom mógłby stanąć, niejedno mieszkanie gościć nowych lokatorów, a zbierając to w całość, kryzys mieszkaniowy byłby rozwiązany.

Tak się nie dzieje, chociaż przyznać trzeba, że trochę się buduje, ale o ile chodzi o mieszkania socjalne i domy tanie (czynszowe), to sprawa wygląda dużo gorzej, więc kryzys mieszkaniowo-bezdomny rozrasta się do niespotykanych w Irlandii rozmiarów.

Owszem, każde państwo, w tym Irlandia, może sobie poradzić z kryzysem mieszkaniowym i zamiast gadać oraz debatować, wystarczy zakasać rękawy i wziąć się do budowania, ale na drodze do tego stają grupy interesów, więc samo rozwiązanie kryzysu, to jednak niepopularne zajęcie, albowiem zmieni cały układ runku nieruchomości, gdyż większa ilość tanich mieszkań, czy też tych z niskim czynszem, wejdzie w paradę landlordom, a ci całkiem przyjemnie żyją sobie z pracy cudzych rąk.

Czemu więc rząd i parlament nie machną na nich ręką i nie powiedzą, tak dla odmiany, zróbmy coś dla zwykłych ludzi? Odpowiedź i w tym przypadku jest prosta, bo właściciele domów to wyborcy i to całkiem duża grupa.

Pomyślmy teraz przez chwilę, jak może zachować się ów landlord-wyborca, jeżeli ugrupowanie, które wsparł był swoim głosem, stanie na drodze do nabijania sobie kabzy cudzymi pieniędzmi? Otóż powie „basta” i zagłosuje na innych, którzy może i akurat, będą nieśli hasła o problematyce mieszkaniowej, ale ich działania nie będą tak radykalne, czyli opowiedzą się za wolnym rynkiem i rzucaniem mieszkaniowych ochłapów gawiedzi, a tej skutecznie zamydlą oczy trudnościami natury obiektywnej, czyli zamącą prawdziwy obraz sytuacji.

Problematyczne w zachowaniu poparcia, mogą być w równym stopniu i ustawa zamrażająca czynsze, jak zrobili to ostatnio Niemcy, ale i rządowe budownictwo socjalno-czynszowe, bo i z jednej i z drugiej strony, uderza się w ten sposób w landlordów.

Kolejny powód, który niechętnie ujawniany jest przez polityków, a tu prym wiedzie Ministerstwo Finansów, to wpływy podatkowe, bo landlord, czasami nawet uczciwy wobec fiskusa, odprowadza podatki za najem, co oznacza, że Skarb Państwa karmiony jest corocznie większymi kwotami, bowiem wraz z wyższymi czynszami, rośnie opodatkowanie.

Jak zatem poradzić sobie z rzeszą właścicieli domów, którzy, i nie m się czemu dziwić, wykorzystując sytuację, żądają z każdym rokiem wyższych czynszów? Również tutaj odpowiedź jest prosta i politycy, powinni przestać spoglądać na sondażowe słupki poparcia, a zacząć myśleć o zwykłych ludziach, których pozostawili teraz na pastwę szalejącego kryzysu mieszkaniowego.

Z całą pewnością należy uznać, że nie będziemy mogli wymóc zmian albo nie będzie to łatwe, w przypadku dużych partii politycznych, gdyż te otoczone zostały szczelnie grupami lobbingowymi, więc postawić trzeba na posłów niezależnych oraz małe ugrupowania, co niejednokrotnie już mówiłem, a co może przynieść odpowiedni skutek. Można w tym momencie powiedzieć, że niewielu Polaków ma prawo udziału w irlandzkich wyborach parlamentarnych, ale czy nie namawiałem, żeby zagłosować lokalnie i wybrać swojego radnego?

Jeżeli w tym kraju ma się coś zmienić, a przyjmijmy, że mówimy teraz wyłącznie o kwestiach mieszkaniowych, to należy zacząć od dołu, by podkopać partyjne fundamenty, a te osłabione, nie będą mogły utrzymać kolosów brylujących na salonach Oireachtas. Ci natomiast dla utrzymania równowagi, będą zmuszeni do działania, czyli może wtedy zaczną budować lub tak skonstruują prawo, by lwiej części dochodów, nie trzeba było przeznaczać na czynsz.

Bogdan Feręc

Polska-IE
“Additional 23 bed
Próba napadu na fur
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish