Dla turystów wyspa będzie otwarta od sierpnia [VIDEO]

Toczą się intensywne rozmowy w sprawie ponownego otwarcia jednej z atrakcji turystycznych Irlandii, która jednego dnia może przyjść zaledwie 180 osób.

Chodzi oczywiście o znaną z filmu „Gwiezdne Wojny” wyspę Skellig Michael, wpisaną na listę dziedzictwa UNESCO. Urząd Robót Publicznych poinformował jednak, iż prowadzi obecnie zintensyfikowane rozmowy z właścicielami łodzi, a te z wioski Portmagee oraz wysp Valentia i Ballinskelligs, transportują turystów na Skellig Michael.

Od początku sezonu turystycznego, który dla Skellig Michael rozpoczyna się w połowie maja, kiedy można odwiedzać tę sławną na cały świat wyspę, ów skrawek lądu był zamknięty dla ruchu turystycznego, co spowodowane było koronawirusowymi obostrzeniami.

Obecnie Urząd Robót Publicznych jest zdania, iż można częściowo przywrócić wycieczki na Skellig Michael, ale nie obędzie się bez dodatkowych ograniczeń i zasad, które mają zabezpieczać turystów przed zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Chodzi głównie o maseczki, ale i dystans społeczny, a to może oznaczać, że 15 łodzi, nie będzie wozić takiej ilości pasażerów, jak w czasie normalnego sezonu turystycznego.

Problemy występować mogą też na samej wyspie, gdyż do znajdującego się na niej klasztoru, prowadzą wąskie schody i ścieżki, co może zakłócić zasady utrzymywania odpowiedniej odległości.

Poseł Brendan Griffin reprezentujący Fine Gael w Kerry powiedział, że obecnie Urząd Robót Publicznych ocenia całość sytuacji pod względem bezpieczeństwa zdrowotnego, ale spodziewa się, że wyspa Skellig Michael, otwarta zostanie już w sierpniu, co pozwoli na wznowienie wycieczek. Jeżeli tak się stanie, to decyzja będzie zgodna z rządowymi planami uruchamiania atrakcji turystycznych i obiektów biznesowych, co z kolei ma na celu ochronę irlandzkiej gospodarki przed kolosalnymi stratami powodowanymi ograniczeniami związanymi z pandemią.

Sezon turystyczny na Skellig Michael trwa do końca września, więc operatorzy łodzi mają nadzieję, że już pod koniec lipca pojawi się decyzja Urzędu Robót Publicznych i ministra odpowiedzialnego za OPW Patricka O’Donovana, co pozwoli na uratowanie choćby części sezonu turystycznego.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij...
Zieloni chcą zmniej
Już prawie połowa
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish