Dla kogo jest rząd Leo Varadkara? Premier nie powie – Czynsze Stop!

Można mieć wątpliwości w czyim imieniu i kogo reprezentuje obecny irlandzki rząd, który kolejny raz występuje przeciwko dużej części mieszkańców wyspy.

Zaczęło się od tego, iż gabinet Leo Varadkara odroczył decyzję o podniesieniu płacy minimalnej, a teraz mamy kolejny werdykt, który z całą pewnością nie przysporzy partii rządzącej zwolenników.

Na dzisiejszym posiedzeniu Dáil, padły żądania, aby gabinet zamroził czynsze, co proponowało Sinn Féin. Argumenty były poważne, bo przedstawiciele Sinn Féin mówili o ubożeniu społeczeństwa, a i przeznaczaniu większej części dochodów na cele związane z najmem lokali, jednak żaden z nich nie trafił do sumienia gabinetu, ani też premiera.

Do propozycji Sinn Féin dołączyła Fianna Fáil, a jej lider Micheál Martin powiedział, iż „tysiące ludzi jest uwięzionych w nędzy z powodu wysokich czynszów”, więc chętnie zagłosowałby za takim rozwiązaniem.

Na żądanie zamrożenia czynszów zareagował sam premier Leo Varadkar, który powiedział, iż wyklucza taką możliwość. Varadkar nadmienił, że rząd wprowadził już kontrolę czynszów, co się sprawdza w praktyce, a potwierdzeniem jego słów, mają być strefy z ograniczoną możliwością podnoszenia czynszów.

Pamiętam czasy rządów Endy Kenny’ego, który zdecydował się na taki krok i wraz z koalicyjną Partią Pracy, zamroził czynsze, a wynik tej decyzji był oprócz spodziewanego, jeszcze jeden, czyli wzrost poparcia dla rządu. W tym przypadku, czyli premiera Leo Varadkara oraz jego decyzji o braku chęci zamrożenia czynszów, widzę oczami wyobraźni, spadek zaufania społecznego do gabinetu, więc i możliwą przegraną Fine Gael w przyszłorocznych wyborach.

Tu można premierowi przypomnieć jego własne słowa, a te skierował do członków swojego ugrupowania, a mówił, że wyborów w 2020 roku, nie należy się obawiać, ponieważ ludzie, nie zapomnieli Fianna Fáil, iż wpędziła kraj w kryzys.

Szanowny Panie Premierze, tego też Panu nie zapomną.

Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein/Dail TV

Podziel się:

Welcome from the Pol
OBYWATELSKIE UJĘCIE
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish
RSS
Facebook
Facebook
LinkedIn