Detaliści zapowiadają wydłużenie godzin pracy

Nie czekając na decyzję rządu, a ten nadal zastanawia się, czy dać swoje pozwolenie na wydłużenie godzin pracy handlu detalicznego, największe sieci handlowe poinformowały, iż opracowują lub mają stworzone plany wydłużenia czasu pracy swoich placówek w okresie przedświątecznym.

O znacznie dłuższym czasie pracy mówi Tesco, Penneys i Aldi, ale też inni sprzedawcy wielkopowierzchniowi, którzy chcą poradzić sobie ze wzrostem ilości kupujących w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia. Władze sieci handlowych uważają, iż po zdjęciu blokady, nastąpi szturm klientów na wszelkie placówki handlowe, więc naturalnym działaniem jest, by sklepy, czynne były dłużej, a to pomoże w rozładowaniu kolejek, które z całą pewnością będą się pojawiać.

Same kolejki wywołane zostaną kilkoma kwestiami, więc np. ograniczeniami ilości klientów ze względu na powierzchnię sklepu, co ma związek z przepisami Covid, ale i zwiększonym ruchem przedświątecznym, co obserwowane jest zawsze w okolicach świąt. Managerowie sklepów mówią również, że klienci, zechcą nadrobić stracony przez blokadę czas, więc to dodatkowy czynnik, który wpływać będzie na dużą ilość kupujących.

Szef Primark George Weston powiedział, że handel całodobowy, stał się teraz jedną z możliwych opcji, ale obecnie, jeszcze żadna z sieci, nie mówi o wprowadzeniu takiego rozwiązania, chociaż nie jest to niemożliwe.

Rzecznik Tesco zapowiedział oficjalnie, że znacznie więcej sklepów, niż było to rok temu, prawdopodobnie otwarta będzie do godziny pierwszej w nocy, o ile nie później, ale decyzja zapadnie w najbliższych dniach.

Stephen’s Green Shop Centre w Dublinie w tygodniu poprzedzającym święta Bożego Narodzenia da swoim klientom dwie dodatkowe godziny na dokonywanie zakupów, więc i wydłuży godziny pracy. W tym przypadku zamiast godzin od 9:00 do 21:00, wprowadzony będzie czas pracy od 8:00 do 22:00. Rozwiązanie zaproponowane zostało już sprzedawcom, którzy mają swoje sklepy w tym centrum, a obecnie, zarządcy czekają na odpowiedź wszystkich najemców.

Na tydzień przed świętami zmiany zobaczymy także w sieci Aldi, bo ten sprzedawca, w 144 placówkach, zmieni czas otwarcia i pracę zaczynać będzie od 8 rano, a skończy o 23:00. Aldi wprowadzi też specjalny elektroniczny system monitorowania ilości klientów wewnątrz swoich placówek, a informacja w formie sygnalizacji świetlnej, regulować będzie przepływ klientów wchodzących i wychodzących ze sklepów Aldi.

Dyrektor zarządzający Aldi Ireland Niall O’Connor powiedział:

– Zapewnienie bezpiecznego środowiska dla naszych klientów i pracowników jest naszym priorytetem numer jeden. Zdecydowana większość naszych sklepów będzie otwarta od 8:00 do 23:00 w tygodniu bożonarodzeniowym, aby rozłożyć popyt i umożliwić klientom robienie zakupów wtedy, gdy najbardziej im to odpowiada.

Sprawę wydłużonych godzin pracy i całodobowej pracy handlu detalicznego skomentował dyrektor generalny organizacji biznesowej „Dublin Town” Richard Guiney, który uważa:

– Myślę, że zobaczymy późne otwarcia. Okres świąteczny dla handlu został skrócony o połowę. Ludzie robią zakupy online, ale nadal lubią robić zakupy, oglądając produkt. W tym roku będzie to misja. W tej chwili więksi gracze mówią o wydłużeniu godzin otwarcia, a mniejsi będą czekać, aby zobaczyć, co zrobią inni. Jeśli będą słyszeć odgłos kroków klientów, pozostaną otwarci. Z pewnością pomoże w tym, jeżeli restauracje i kawiarnie będą otwarte na poziomie 2 lub na zmodyfikowanym poziomie 3, aby ludzie mogli zatrzymać się i coś zjeść.

Rzecznik Penneys dodaje do tych wypowiedzi, iż sieć, którą reprezentuje, dokonuje właśnie przeglądu możliwości wydłużenia czasu pracy swoich placówek, a stwierdził:

–  Z radością powitalibyśmy jakiekolwiek wydłużenie godzin otwarcia naszych sklepów, kiedy ponownie uruchomimy je w grudniu, ponieważ pozwoli nam to zaspokoić wyższe przewidywane zapotrzebowanie klientów i pomoże zmniejszyć kolejki, poprzez rozłożenie potencjalnych godzin zakupów na dłuższy okres.

Rzecznik Marks & Spencer potwierdza, że i ten detalista dokonuje przeglądu godzin otwarcia swoich 18 sklepów w Republice, a informacje podawane będą za pośrednictwem mediów społecznościowych, gdy zostaną podjęte.

Sklepy Supervalu i Centra również będą miały wydłużone godziny otwarcia, ale te, mogą się różnić, w zależności od lokalizacji. Informacje o godzinach pracy, wywieszone będą przy wejściu do sklepów.  

Jedna z organizacji konsumenckich, przeprowadziła ankietę, a w tej pytała, czy klienci będą zainteresowaniu dłuższymi godzinami pracy sklepów? Z badania wynika, że 60% konsumentów, chętnie widziałaby sklepy czynne przynajmniej do godziny 22:00.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Polska-IE: Udostępnij
Imigranci w Irlandii
21 listopada 1920 ro
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian