Detaliści obawiają się świątecznego szału zakupów. Grudzień zepsuje wszystko?

Problemy z kolejną blokadą, to nie tylko uciążliwości zamknięcia nas w domach i inne ograniczenia, jakie wynikają z piątego poziomu blokady, bo dalej w przyszłość wybiegają sprzedawcy.

Chodzi tutaj w szczególności o grudzień, kiedy, przynajmniej teoretycznie, obniżony zostanie poziom ograniczeń, co da możliwość otwarcia zamkniętych „lockdownem” sklepów, wiec powrót klientów. Okres ten, sprawiać jednak będzie, że mieszkańcy Irlandii tłumnie rzucą się do dokonywania przedświątecznych zakupów, co z kolei doprowadzi do sytuacji, że o bezpieczeństwo zdrowotne, czyli m.in. dystans społeczny, będzie w sklepach bardzo trudno.

Dyrektor zarządzający Retail Excellence Ireland Duncan Graham wezwał do zaklasyfikowania wszystkich detalistów, jako niezbędnych, więc w piątym poziomie ograniczeń, mogliby otwierać swoje sklepy, chociaż pod pewnymi rygorami. Takie odstępstwo od normy pozwoli na rozłożenie przedświątecznego ruchu klientów na dłuższy okres, więc przyczyni się do zminimalizowania ilości kupujących w sklepach.

 Dyrektor Duncan Graham:

– Kiedy sklepy ponownie zostaną uruchomione, a pod uwagę bierzemy cały okres świątecznych zakupów, ten skróci się tylko do grudnia. Spowoduje to raczej szał w handlu detalicznym, a nie płynne wejście w Boże Narodzenie, kiedy można by zarządzać tłumami i pozwolić ludziom na bezpieczne zakupy.

Do apelu Retail Excellence Ireland przyłączyła się największa sieć sklepów z zabawkami i Smyths również wzywa rząd, by wyznaczył ich niektóre placówki, jako niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania kraju, co pozwoli prowadzić sprzedaż detaliczną na obecnych zasadach oraz zmniejszy zagrożenie najazdem klientów w trzy tygodnie przed świętami Bożego Narodzenia.

*

Możliwe więc jest, że blokada, jaka obowiązywać będzie od środowej północy, stanie się bezsensowna, bo świąteczny szał zakupów, czyli m.in. brak dystansowania, zniweczy sześciotygodniowe wysiłki, by pozbyć się wirusa.  

Bogdan Feręc

Źr: Retail Ireland/The Times

Polska-IE: Udostępnij
Ile kosztować będz
Na wolności