Detaliści nie mogą odrzucać niedoskonałych owoców i warzyw, gdy inflacja trwa

Detaliści nie mogą pozbywać się owoców i warzyw, które nie spełniają standardów kosmetycznych, ponieważ trwa inflacja żywności i jej marnotrawienie, powiedział senator Fine Gael.

Tim Lombard wezwał Komisję ds. Rolnictwa, Żywności i Marynarki Oireachtas do omówienia tej kwestii z detalistami i zainteresowanymi stronami, takimi jak Bord Bia i Teagasc.

Senator Lombard, wiceprzewodniczący komisji, powiedział:

– W ostatnich tygodniach nasiliła się debata na temat inflacji i cen żywności. Mamy w tym kraju plantatorów warzyw i owoców, których nawet do 30% produkcji nie trafia na półki supermarketów, ponieważ nie spełnia on wymaganych standardów kosmetycznych i wizualnych. Potrzebujemy dyskusji na ten temat pod kątem marnowania żywności, kosztów dla producenta oraz postaw detalistów i konsumentów. Zaobserwowaliśmy dramatyczny spadek liczby plantatorów na tym rynku. W latach 80-tych w Irlandii było około 1200 plantatorów warzyw. Obecnie jest ich mniej niż 200 i oczekuje się, że w tym roku sektor jeszcze bardziej się skurczy. Ten sektor jest uciskany niższymi cenami ich produktów, wyższymi kosztami i marnotrawstwem, ponieważ produkty są uważane za „zbyt brzydkie”, by trafiły na półki supermarketów. W czasie, gdy powinna to być dobra wiadomość pod względem bezpieczeństwa żywnościowego i oferowania zrównoważonych produktów, sektor przeżywa kryzys. Czas rozpocząć poważną rozmowę na temat naszej polityki detalicznej, jeśli chodzi o świeże produkty i wpływ, jaki duże sieci handlowe wywierają na rynek świeżych produktów spożywczych. Te zasady stały się kolejnym kijem do pokonania głównego producenta. Potrzebujemy szczerej rozmowy i przejrzystości w zakresie kosztów i cen w całym łańcuchu żywnościowym. Ta debata musi obejmować wszystkie zainteresowane strony – sprzedawców detalicznych, Bord Bia i Teagasc i muszą zająć się tym przerażającym marnotrawstwem między bramą farmy a półkami w supermarkecie, ponieważ produkty są uważane za nieatrakcyjne dla konsumentów. Głęboko wierzę, że edukacja i informacje dotyczące łańcucha żywnościowego i produkcji żywności mogą zmienić postawy konsumentów oraz ograniczyć marnotrawienie żywności w przyszłości. Wartość może zostać osiągnięta zarówno przez przetwórcę, jak i konsumenta, prowadząc bardziej zrównoważony łańcuch żywnościowy od pola do stołu w sposób, który jest korzystny w dłuższej perspektywie dla wszystkich.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Fine Gael

Photo by Alex Kotomanov on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Unia Europejska uder
Znamy laureatki i la