Site icon "Polska-IE najbardziej politycznie-społeczno-gospodarczy portal informacyjny w Irlandii
Reklama
Reklama

Deszczowe lato podniesie ceny irlandzkiej żywności

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Wielu rolników narzeka, że to lato było dla nich najgorsze od wielu lat, a co za tym idzie, produkowane przez nich mięso i warzywa, mogą wkrótce bardzo zdrożeć.

Chodzi oczywiście o pogodę, która w lipcu i sierpniu charakteryzowała się wysoką sumą opadów, a to wywołało problemy we wzroście roślin, jak i zebraniu odpowiedniej ilości pasz dla zwierząt. Najgorsza sytuacja panuje obecnie w zakresie pasz dla bydła, bo nie udało się w tym roku zebrać odpowiednich ilości traw na kiszonki i na siano, które w porze zimowej używane jest do wypasu bydła i owiec.

Część rolników już po sianokosach straciła zebrane bele, które najpierw susząc się na polach, przemoczone zostały deszczem, a niektóre całkowicie zalane podtopieniami. Takie siano, nawet po wysuszeniu, nadaje się wyłącznie na ściółkę w oborach, ale najczęściej trafia jednak na kompost, by ograniczyć możliwość przeniesienia pomieszczeń ze zwierzętami pleśni.

W samym regionie Shannon zebrano ponad 5000 bel siana, a wszystkie zostały całkowicie zniszczone opadami. Części rolników nie udało się w ogóle zebrać siana, bo uporczywe deszcze na tyle rozmiękczyły grunt, iż niemożliwe stało się wjechanie na pola ciężkim sprzętem do jego zbioru.

Szacuje się również, że zabezpieczenie rolników z Shannon w siano na zimę, kosztować ich będzie ok. 30 € za belę więcej, niż było to w roku ubiegłym, a region straci w ten sposób ok. 150 000 €. Te koszty będą musiały być w jakiś sposób pokryte, więc o ile rząd nie zapewni rolnikom dodatkowego finansowania, zmuszeni będą podnieść ceny na dostarczane mięso, aby mówić o opłacalności jego produkcji.

Podobnie jest z warzywami okopowymi, które o ile w niektórych fazach wzrostu potrzebują dużej ilości wody, tak wymagają również dni bez opadów i ze słońcem, aby odpowiednio się rozwijać. Wielu rolników w całym kraju mówi już o stratach, jakie ich dotknęły za sprawą opadów, a i dodają, że części produkcji nie uda się uratować nawet teraz, gdyby nagle przyszedł okres bez opadów.

Opinie rolników i reprezentujących ich central związkowych potwierdza Met Éireann i uznaje lato 2023 roku za jedno z najbardziej mokrych na wielu obszarach kraju. Met Éireann mówi również, że w kraju w okresie letnim doszło do kilku poważnych zalań i powodzi, które wpływały na niektóre części Irlandii w sposób istotny.

Ze statystyk Met Éireann wynika również, że poprzednimi mokrymi sezonami letnimi były te latem 2008 i 1990 roku. Wcześniej za sezony letnie z nienaturalnie wysoką ilością opadów uznano lata z 1985 oraz 1974 roku.

Bogdan Feręc

Źr. Irish Farmers Journal

Photo by Abigail on Unsplash

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
Reklama
Reklama
Reklama
Exit mobile version