Deszcz meteorytów

Astronomy Ireland zaprasza do oglądania prawdziwej ferii spadających „gwiazd”, które tej i kolejnej nocy, widoczne będą na irlandzkim niebie.

Meteoryty, które wchodzić będą w ziemską atmosferę, są pozostałościami po komecie Halleya, a ta okrąża naszą gwiazdę raz na 76 lat. Pył, jaki pozostawiła po sobie kometa Halleya, wchodząc w ziemską atmosferę, rozgrzewa się, co spowodowane jest tarciem o cząsteczki powietrza, a drobiny jarząc się, spadają na powierzchnię globu. Co ważne, do samej ziemi, dociera śladowa ilość odłamków, ponieważ prawie 100% płonie doszczętnie w atmosferze naszej planety.

Deszcz meteorytów swoje apogeum osiągnie jutrzejszej nocy, a widocznych może być wtedy do 20 płonących cząstek na godzinę.

Wg Davida Moore z Astronomy Ireland  noce z wtorku na środę i ze środy na czwartek, będą najlepsze do oglądania niebiańskiego pokazu, gdyż wtedy, spadających „gwiazd”, będzie najwięcej. Najlepszym momentem do podziwiania pokazu będzie czas od północny do świtu, co wynika z okresu, w jakim pył przechodzi przez atmosferę ziemi. Żeby w pełni docenić to zjawisko, David Moore sugeruje, aby w tym celu udać się w miejsca bez sztucznego oświetlenia, więc poza miasto, a jednocześnie przez kilka minut przyzwyczaić wzrok do całkowitej ciemności.

Łowcy meteorytów, jak niekiedy określa się osoby fotografujące te zjawiska, mogą też podzielić się swoimi zdjęciami, które po pierwsze wykorzystanie zostaną przez Astronomy Ireland do badań, a jednocześnie pojawią się na stronach internetowych i w magazynie tej organizacji, by cieszyć oczy odwiedzających witrynę Astronomy Ireland, Zdjęcia z opisami można przesyłać na adres magazine@astronomy.ie.

Kolejne takie zjawisko, o podobnej skali obserwowane będzie w październiku, ale wtedy pojawią się na niebie orionoidy.

Bogdan Feręc

Źr: Astronomy Ireland

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
CIS: Ekspozycja prez
Irlandia oczekuje un
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian