Deszcz meteorytów. Dzisiaj i jutro będą warunki do obserwacji

Przez najbliższe dwie noce nad Irlandią widoczny będzie coroczny spektakl, czyli deszcz meteorytów, które rozjaśnią nieboskłon wyspy.

Właśnie dzisiaj i jutro w atmosferę ziemską wchodzić będą Perseidy, których ma być o 20 razy więcej, niż w zwykłą noc. Deszcz perseidów jest bardzo widowiskowy, bo obserwuje się ogniste smugi na niebie, które zmierzają w kierunku naszej planety. Świetliste ślady widoczne są też, jako rozbłyski, ale tych jest znacznie mniej, a dochodzi do tego zjawiska, kiedy meteorytowy okruch, rozpada się w chwili wejścia w atmosferę ziemi.

Kosmolog Leo Enright:

– To jedna z tych rzeczy, w które można obserwować, jeśli na niebie nie ma chmur, a myślę, że tak będzie dziś wieczorem i prawdopodobnie jutro wieczorem, sądząc z informacji przekazanych przez Met Éireann, czyli zdecydowanie warto wyjść, ponieważ mogę zagwarantować, że zobaczysz spadającą gwiazdę. To Perseidy: to deszcz meteorów, który zdarza się co roku o tej porze w sierpniu. Właściwie w średniowieczu chrześcijanie nazywali to „łzami św. Wawrzyńca” i mieli wielką historię o pewnym męczenniku zwanym św. Wawrzyńcu. Do niedawna nie było wiadomo, co to spowodowało, ale teraz wiemy, że to gruz pozostawiony przez kometę, która minęła tędy dawno temu. Patrzymy na maleńkie drobinki kurzu, niektóre kawałki, które będą znacznie bardziej dramatyczne, bo mogą mieć rozmiar winogron. Ale nic większego niż piłeczka golfowa… każdy kawałek uderzy w atmosferę z prędkością ponad 200 kilometrów na godzinę. Więc to naprawdę się porusza, właściwie to Ziemia się porusza. W rzeczywistości przemieszczamy się w tej chmurze gruzu, która krąży wokół Słońca, są to pozostałości komety zwanej Swift-Tuttle, której nie było w tej części wszechświata od wielu dziesięcioleci i nie wróci przez następne sto lat. Jeśli wyjdziesz dzisiaj o 22:00, możesz zobaczyć jaśniejsze meteory, a o 23:00 jest zdecydowanie bardziej prawdopodobne, że coś zobaczysz, patrząc na północny zachód.

Kometa Swift-Tuttle została odkryta w 1862 roku przez Lewisa Swifta i Horace’a Tuttle’a i jest dużą kometą z jądrem o średnicy 26 kilometrów. Jest to prawie dwa razy więcej niż obiekt, który, jak się uważa, doprowadził do śmierci dinozaurów.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij