Departament Zdrowia nie monitoruje przybywających z zagranicy

Ministerstwo Zdrowia Republiki Irlandii oficjalnie powiedziało, że 14-dniowa kwarantanna, jaka obowiązywać ma po przybyciu na wyspę, ma jedynie charakter doradczy i nie jest obowiązkowa.

To zaskakujące oświadczenie, kiedy w kraju rośnie zarówno ilość podróży zagranicznych, jak i przypadków koronawirusa, a i opracowana została specjalna aplikacja, do monitorowania osób z zagranicy. Urzędnicy sporadycznie potwierdzać mają, telefonicznie, czy pasażer pozostaje w izolacji, a i nie śledzą jego kontaktów.

Uważa się, że skoro kwarantanna po przylocie na wyspę, ma charakter doradczy, to i władze nie mają obowiązku pełnego nadzorowania pasażerów.

Tylko we wrześniu do urzędników trafiło 186 769 formularzy kontaktowych, z czego 121 230 było w formie online. Co ciekawe, wypełnienie formularza jest obowiązkowe, ale izolacja już nie, co trochę kłóci się z ogólnymi zasadami nakreślonymi w kwestii wirusa w Irlandii.

Głównym celem wypełnionego przez pasażera formularza, ma być możliwość kontaktowania się z nim, a i przekazywanie mu danych o potencjalnych zagrożeniach, a sam formularz, może być wykorzystany do późniejszego ustalenia ewentualnych kontaktów pasażera z zagranicy.

Całą sprawę skrytykowała wiceprzewodnicząca Socjaldemokracji Róisin Shortall, która uważa, że to co najmniej zastanawiające, aby w tak luźny sposób traktować osoby przybywające z zagranicy. Chodzi o możliwość przekazywania sobie wirusa, a skoro niektóre osoby wracają z państw, z dużą ilością przypadków zakażeń koronawirusem, na miejscu wydaje się, by ich monitoring był prowadzony.

*

Wychodzi więc na to, że koroanawirusowym represjom poddawani są mieszkańcy wyspy, natomiast osoby przylatujące na nią, już nie. W takim przypadku każdy, kto przybędzie na Zieloną Wyspę, może się po niej swobodnie poruszać, nieniepokojony przez służby medyczne. Kiedy jednak będzie nosicielem, przyjmijmy, że SARS-a, swobodnie może przekazywać go innym, a ci dopiero zostaną wtłoczeni w pełny system izolacji domowej. Jakże „rozsądne” podejście…

Bogdan Feręc

Źr: The irish Times

Polska-IE: Udostępnij
Donald Trump w szpit
Ryanair przegrał w
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian