Departament Finansów wezwany do zmiany wysokości progów podatkowych

Dyrektor generalna z firmy doradztwa podatkowego Taxback.com Joanna Murphy wezwała Departament Finansów do zmiany progów podatkowych, co może pomóc w ograniczeniu wpływu inflacji na koszt życia mieszkańców Irlandii.

Jak przekonuje pani Murphy, wraz ze wzrostem cen, rosną dochody kraju, co z kolei uderza bezpośrednio w konsumentów, na których przekładane są wszelkie koszty związane z prowadzeniem działalności handlowej i produkcyjnej. Te wyższe podatki, „są nieoczekiwane przez konsumentów”, dodała dyrektor Taxback. Murphy zaznaczyła też, że pogłębiający się kryzys kosztów życia, prowadzi do ubożenia gospodarstw domowych, a te zmuszone są do stałego ograniczania wydatków.

Dyrektor Taxback uważa, że część osób może w takim przypadku próbować negocjować wysokość swoich wynagrodzeń, jednak i to będzie zagrożeniem, bo wzrosną koszty prowadzenia firm, co z kolei prowadzić będzie do kolejnych podwyżek. Co ważniejsze, wyższe wynagrodzenia to także wyższe opodatkowanie, więc Skarb Państwa, będzie miał z tego tytułu wyższe wpływy, czyli skorzysta w każdej sytuacji.

Dlatego wezwano gabinet, aby zmienił swoją politykę wobec opodatkowania wynagrodzeń i przesunął progi podatkowe na korzyść zatrudnionych. Wyższe progi opodatkowania pozwolą natomiast na zwiększenie kwoty rozporządzalnej, jaka pozostanie w gospodarstwach domowych, przy jednoczesnym zachowaniu wpływów do budżetu na odpowiednim poziomie. W innym przypadku, podwyżki płac nie będą rekompensować inflacji, a ta wciąż ma wzrastać.

Departament Finansów zajmie się wezwaniem w tym tygodniu i w sprawie wypowiedzieć się ma minister Paschal Donohoe.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
NATO ostrzega Putina
Czy ambasador Fiłat
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська