Dentyści szczepią przeciw COVID-19 w co trzecim państwie

Pod koniec lutego w około 30% państw świata lekarze stomatolodzy byli uprawnieni do podawania pacjentom szczepionki przeciwko koronawirusowi. Tak wynika z ankiety opublikowanej 24 lutego przez zespół ds. pandemii COVID-19 przy FDI World Dental Federation. 

Światowa Federacja Stomatologiczna FDI wzywa również inne kraje, by dały dentystom zielone światło do przeprowadzania szczepień przeciwko wirusowi z Wuhan.

FDI: stomatolodzy gotowi wesprzeć akcję szczepień

– Należy dołożyć wszelkich starań, aby umożliwić dentystom podawanie szczepionki przeciwko COVID-19 – o ile jest to zgodne z krajowym ustawodawstwem oraz lokalnymi przepisami, przy założeniu, że utrudnienia w dostępie do usług z zakresu opieki stomatologicznej będą minimalne – napisał w komunikacie prasowym prezes FDI dr Gerhard Konrad Seeberger.

Na ankietę przygotowaną przez specjalistów z FDI World Dental Federation odpowiedzieli przedstawiciele 57 krajowych stowarzyszeń stomatologicznych z całego świata. Wynika z niej, że w około 2/3 państw lekarze dentyści nie uzyskali oczekiwanej zgody na wakcynację pacjentów.

W większości państw europejskich dentyści nie szczepią

Do tej pory w Europie stomatolodzy mogą wspomóc służby medyczne w szczepieniu przeciw COVID-19 tylko w dziewięciu państwach: Austrii, Danii, Portugalii, Rosji, Serbii, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii.

Krajowy Związek Chirurgów Stomatologów (ONDCD) we Francji wezwał w ostatnich dniach rząd Jeana Castexa, by zezwolił stomatologom na podawanie szczepionek, ale nie uzyskał na to zgody. Dyskusje na temat włączenia dentystów do akcji szczepień ludności wciąż toczą się między innymi w Hiszpanii, Irlandii, Niemczech i Szwecji. Poza Europą w niemal połowie stanów USA udzielono zgody, by dentyści podawali szczepionkę, podobne zezwolenia wydały władze Egiptu, Indii, Indonezji, Kambodży, Kolumbii, Libanu oraz Nigerii.

Czy dentyści szczepieni są przeciw COVID-19 w pierwszej kolejności?

Innym zagadnieniem, które zostało poruszone w ankiecie FDI jest szczepienie samych stomatologów. Jak wiemy, w Polsce wraz z całym sektorem medycznym dentyści (i personel praktyk stomatologicznych) znaleźli się w grupie „zero”, w Wielkiej Brytanii w grupie trzeciej – po mieszkańcach i pracownikach domów opieki społecznej oraz seniorach powyżej 80. roku życia. Ogółem w ponad połowie państw, które wzięły udział w badaniu, władze zgodziły się włączyć dentystów do grup, w których szczepienia są podawane priorytetowo.

Inaczej jest m.in. Arabii Saudyjskiej, Kambodży, Kazachstanie, Kolumbii, Korei Południowej i Tajlandii, a w Europie – w Rumunii (łącznie 12% krajów biorących udział w badaniu). Tam lekarze dentyści czekają na wakcynację przeciw COVID-19 jak inni obywatele.

Poza zachęcaniem władz państwowych do skorzystania z pomocy lekarzy dentystów w ograniczaniu zasięgu pandemii koronawirusa, FDI planuje – jeszcze przed Światowym Dniem Zdrowia Jamy ustnej, czyli 20 marca – opublikować najnowszy raport na temat zakażeń COVID-19 wśród dentystów na całym świecie.

– Ryzyko zakażenia koronawirusem w gabinecie stomatologicznym jest bardzo małe. Gabinet jest takim miejscem, gdzie procedury dezynfekcji są na bardzo wysokim poziomie. Lekarze dentyści są przecież w swojej pracy od zawsze narażeni na szereg różnych zagrożeń– mówią nasi eksperci, lekarz dentysta dr n. med. Łukasz Zadrożny oraz wirusolog, dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski. – Pamiętajmy też, że koronawirus nie jest pancerny – podkreśla dr Dzieciątkowski.

Źródło: www.dentonet.pl

Artykuł nadesłała Klinika Stomatologiczna NovoDent-Med>>>

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Czy prostytucja jest
Obowiązkowa kwarant
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian