Delta miesza w planach

Obecnie brak jest jeszcze szczegółowych danych o rozprzestrzenianiu się wariantu Delta w Irlandii, ale pojawia się coraz więcej obaw, a te mogą też pokrzyżować szyki rządowi i pracodawcom, którzy mieli nadzieję, na wcześniejsze otwarcie.

Specjaliści z zakresu zdrowia publicznego uważają, iż należy bardzo dokładnie prześledzić możliwość przenoszenia się tej odmiany koronawirusa w społeczeństwie, a dopiero wtedy, podejmować decyzje o ponownym otwarciu wszystkich działów gospodarki. Za tą poradą prawdopodobnie podążać będzie irlandzki gabinet, który decyzję o zniesieniu kolejnych ograniczeń podejmie dopiero w przyszłym tygodniu, co zapowiedział premier Micheál Martin.

Wcześniej zarówno szef gabinetu, jak i jego zastępca Leo Varadkar, dali nadzieję, że już 5 lipca, zniesione zostaną ograniczenia związane z otwarciem wnętrz pubów i restauracji, by następnie, czyli 19 lipca, uwolnić podróże międzynarodowe. To może być jednak problematyczne, gdyż wariant Delta, zaczyna wpływać na niektóre grupy wiekowe.

Tu właśnie można powiedzieć już z całą pewnością, iż najwięcej zakażeń tym szczepem odnotowuje się wśród grupy osób młodszych, które nie otrzymały jeszcze szczepionek, ale i u osób starszych, powyżej 60 roku życia, nawet zaszczepionych, chociaż głównie szczepionką AstraZeneca.

Rząd chciałby jednak zmienić podejście do samego zagadnienia szczepień i rozpocząć, wcześniej niż było to planowane, podawanie wakcyn osobom młodszym, jednak ma problem z seniorami, bo w tym przypadku, właściwie skończyły się środki, jakie może wykorzystać, by zabezpieczyć przed zakażeniem osoby w jesieni życia. Tym samym może się okazać, że osoby starsze, wezwane zostaną, by kolejny raz izolować się w domach, co jest chyba jedynym rozwiązaniem, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia wirusem Delta.

Z tą odmianą jest też pewien kłopot, bo jak mówi dr Anthony Breslin, specjalista z zakresu zdrowia publicznego, ostateczne potwierdzenie przychodzi po ok. 16 dniach od pobrania próbki do badań laboratoryjnych, co oznacza, że wariant Delta, może być wykryty znacznie później, więc trudniejsze stanie się szybkie reagowanie na pojawiające przypadki. Dyrektor ds. zdrowia publicznego dla północnego-zachodu stwierdził jednocześnie, że w tym rejonie, nie wykryto do tej pory odmiany Delta, ale wkrótce zaczną pojawiać się wyniki wcześniejszych badań i sytuacja może się zmienić.

Obecnie w próbkach pobieranych do badań poszukuje się wariantu B.1.617, czyli Delta, a testy prowadzone są w tym zakresie równolegle z badaniami na inne odmiany, znane wcześniej.

Profesor immunologii eksperymentalnej w Trinity College Dublin Kingston Mills uważa, że Narodowy Komitet Doradczy ds. Szczepień, powinien podjąć szybkie działania w tej sprawie i zalecić podanie dawki przypominającej szczepionek mRNA osobom, które uważano za w pełni zaszczepione. Natomiast szczepienia przypominające powinno podawać się osobom w wieku powyżej 60 lat i grupom podwyższonego ryzyka.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Polska-IE: Udostępnij
Nie narody są łotr
Połowiczne przepisy
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian