Dedykowane zespoły zajmujące się zaburzeniami odżywiania powinny być rozmieszczone w całym kraju

Posłanka Socjaldemokracji Holly Cairns wezwała do rozmieszczenia wyspecjalizowanych zespołów zajmujących się zaburzeniami odżywiania we wszystkich obszarach Społecznej Organizacji Opieki Zdrowotnej w kraju.

Przemawiając w Dáil wezwała również do przyznania corocznego funduszu na zapewnienie odpowiedniego wsparcia osobom cierpiącym na zaburzenia odżywiania.

TD Holly powiedziała:

– W lutym opisałam szokującą sytuację, w której żadne fundusze nie zostały przydzielone w ramach Narodowego Planu Leczenia Zaburzeń Odżywiania na 2020 r., a żadne z 1,6 mln euro przekazanych w 2019 r. nie zostało wydane. Odpowiedzi na moje pytania parlamentarne ujawniły, że decyzja o tymczasowym wstrzymaniu świadczenia krajowych usług w zakresie zaburzeń odżywiania została podjęta z powodów operacyjnych, a nie klinicznych. Poinformowano mnie również, że fundusze zostały przekierowane, aby zaspokoić istniejące zapotrzebowanie na dodatkowe wsparcie kliniczne, takie jak zatrudnienie. Potrzebujemy jasnych zapewnień, że to się nie powtórzy. Nie można pozwolić, aby decyzje biurokratyczne wpływały na traktowanie osób szczególnie wrażliwych. Mój kolega z partii Gary Gannon TD dodał poprawkę do wniosku w sprawie zdrowia psychicznego w celu zagwarantowania dedykowanego, oddzielnego rocznego finansowania zaburzeń odżywiania i zapewnienia, że ​​w każdym obszarze organizacji środowiskowej opieki zdrowotnej będzie działał społeczny zespół zajmujący się zaburzeniami odżywiania. Rzeczywistość jest taka, że ​​zaburzenia odżywiania występują nieproporcjonalnie wśród młodych kobiet i należą do schorzeń psychiatrycznych najbardziej związanych ze śmiertelnością. Szokujące jest to, że są tylko trzy łóżka szpitalne HSE dedykowane dla osób z zaburzeniami odżywiania, a ci, którzy rozpaczliwie potrzebują opieki, po prostu nie mogą jej uzyskać. Było kilka przypadków młodych kobiet, które miały trudności z dostępem do odpowiedniej opieki medycznej z powodu poważnych zaburzeń odżywiania. Przypadki te wskazują, że nadal istnieje znaczna rozbieżność między deklarowanym przez rząd zamiarem wydania pieniędzy na usługi w tym roku a rzeczywistymi doświadczeniami tych, którzy desperacko potrzebują dostępu do odpowiedniego wsparcia. Covid-19 wystawił nasze służby zdrowia psychicznego pod ogromną presję, a osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania nie powinny mieć możliwości popadnięcia w tę szczelinę.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: SocDem

Polska-IE: Udostępnij
Rady wezwane do zakt
Pracownicy Carphone
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian