Decyzja w sprawie II fazy 5 czerwca

Przemawiając dzisiaj w Dáil premier Leo Varadkar, powiedział, iż ostateczna decyzja o uruchomieniu drugiej fazy odmrażania gospodarki nadal jest w fazie przygotowawczej, analizowane są dane i nie można spodziewać się jej wcześniej, niż w przewidzianym terminie.  

Irlandia  wybrała dwu/trzytygodniowy model krokowego uruchamiania swojego kraju, by mieć pewność, że nie zostaną popełnione błędy, które doprowadzą do nadmiernego wzrostu zachorowań, a tego w cztery dni po uruchomieniu pierwszej fazy, nie widać. Wg Varadkara pokazuje to, że mamy do czynienia z inną sytuacją niż w niektórych krajach, gdzie po zniesieniu większej części ograniczeń, obserwowano wzrost zakażeń.

Leo Varadkar poinformował niższą izbę irlandzkiego parlamentu, że ostateczna decyzja podjęta zostanie na trzy dni przed planowaną drugą fazą odblokowania kraju, więc będzie to na porannym posiedzeniu rządu w dniu 5 czerwca.

Szef gabinetu w odpowiedzi na wiele zapytań poselskich, które mówiły o przyspieszeniu etapów odmrażania gospodarki, stwierdził, iż nie wyklucza takiej możliwości, ale nie nastąpi to jeszcze teraz. Takie decyzje mogą być podejmowane, jeżeli druga faza, również nie przyniesie wzrostu zachorowań.

The Taoiseach Varadkar oświadczył również, że Ministerstwo Zdrowia we współpracy ze wszystkimi resortami, zaczęło już przygotowania do prawdopodobnego nawrotu fali Covid-19 w porze jesiennej.

Bogdan Feręc

Źr: Oireachtas TV

Polska-IE: Udostępnij...
Uwaga silny wiatr. S
Slow Down Day 2020
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish