Decyzja w ostatniej chwili

Minister zdrowia Stephen Donnelly poinformował, a następnie potwierdził tę informację wicepremier Leo Varadkar, iż decyzja o kolejnym kroku odmrożenia kraju, zapadnie w ostatniej chwili, więc dopiero w przyszłym tygodniu.

Zarówno minister zdrowia, jak i wicepremier mówią, że ma to związek z rosnącą ilością zakażeń wariantem koronawirusa Delta, chociaż mają nadzieję, że wszystko będzie szło zaplanowanym wcześniej rytmem. Żaden z panów, nie jest zadowolony z takiego obrotu sprawy, co podkreślali w swoich wystąpieniach, a na względzie mają jedynie bezpieczeństwo mieszkańców Irlandii.

Sytuacja „ewoluuje”, powiedział minister Donnelly, więc trzeba teraz ściśle monitorować jej rozwój. W tym i przyszłym tygodniu minister spotykać się będzie z krajowym Zespołem ds. Zdrowia Publicznego oraz przedstawicielami HSE, by na bieżąco kontrolować stan epidemiologiczny kraju.

Stephen Donnelly dodał, iż dynamika wzrostu zakażeń odmianą Delta jest duża, bo w ubiegłym tygodniu stanowiły one 5%, a obecnie takich zakażeń jest już 20%. Minister uważa, że w tej sprawie, najważniejsze zdanie należy do naukowców i lekarzy, więc to za ich poradą, rząd podejmować będzie decyzje.

Szef resortu zdrowia powiedział również, co jest opinią świata nauki, że wirus Delta, jest znacznie bardziej zaraźliwy, a co za tym idzie, znacznie łatwiej zostaje przeniesiony. W innych krajach, gdzie Delta jest już od jakiegoś czasu, stwierdzono, że ta odmiana koronawirusa, stała się dominującą, a naukowcy dodają, iż właśnie mutacje, będą sprawiać teraz najwięcej problemów.

Specjaliści zastanawiają się również, czy osoby w pełni zaszczepione, odporne będą na nowe warianty, które obecne są teraz i przypuszczalnie mogą pojawiać się w najbliższej przyszłości.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Polska-IE: Udostępnij
Irlandzki eksport us
Rosyjskie okręty ot
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian