Decyzja o zniesieniu hotelowej kwarantanny

Minister zdrowia Stephen Donnelly podjął decyzję o zniesieniu hotelowej kwarantanny, a stało się to ze skutkiem natychmiastowym.

Zgodnie z poradą Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, 11 państw doczekało się decyzji o zniesieniu wobec nich kwarantanny hotelowej, co oznacza, że podróżni z tych krajów, nie będą zmuszeni do dwutygodniowej izolacji po przybyciu na wyspę. W gronie oprócz Armenii, Aruby, Bośni i Hercegowiny, Curaçao, Jordanii, Kosowa, Libanu, Macedonii Północnej i Ukrainy znalazły się również Austria oraz Włochy.

Wcześniej krytykowano Irlandię, że stosuje tak ostre zasady wobec państw europejskich, a powodem miało być ograniczenie wolnych podróży w ramach bloku. Co ważne, kolejne dwa kraje trafiły na obowiązkową listę kwarantanny hotelowej, a są to egzotyczne Nepal i Anguilli, jednak dla tych państw zasady wejdą w życie dopiero 12 maja, a nie będą obowiązywać dla osób zaszczepionych i podróżujących z bardzo ważnych powodów.

Obecnie na liście obowiązkowej kwarantanny znajduje się ponad 60 państw, a wszyscy podróżni, niezależnie skąd przybywają, powinni mieć ze sobą negatywny wynik badania w kierunku koronawirusa, brak takiego lub wynik pozytywny, może skutkować nakazową kwarantanną w hotelu, natomiast odmowa poddania się izolacji, skutkować może grzywną w wysokości do 2000 €. Nadal obowiązuje dwutygodniowa domowa kwarantanna po przylocie, dodał minister Donnelly, niezależnie od państwa, z którego dotarło się do Irlandii.

 Co ciekawe, na liście obowiązkowej kwarantanny hotelowej wciąż znajdują się Stany Zjednoczone Ameryki, ale w tym przypadku również nastąpiła zmiana i podróżni z tego kraju, mogą przylecieć na wyspę i odwiedzać znajomych, o ile są w pełni zaszczepieni.

Wkrótce powinny zmienić się też zasady podróżowania dla osób zaszczepionych i uważanych za bezpieczne, bo to one, po wprowadzeniu „paszportu szczepień”, nie będą musiały izolować się po zakończeniu podróży. Co ciekawe, również osoby, które przebyły Covid-19 lub uzyskały negatywny wynik testu na koronawirusa, otrzymają cyfrowy paszport Covid-19, by cieszyć się swobodą podróżowania.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Helath

Polska-IE: Udostępnij
Maciej Stuhr: W drug
Prawie się udało
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian