Decyzja o otwarciu w ostatniej chwili

Po słowach krytyki i wielu wezwaniach, by rząd, wyjaśnił, jak wyglądać będzie handel po 1 grudnia, głos zabrał naczelny lekarz kraju dr Tony Holohan, który sprawę postawił jasno.

Wcześniej wiele partii opozycyjnych, ale i stowarzyszeń reprezentujących właścicieli sklepów, restauratorów i niektórzy członkowie Krajowego Zespołu ds. Zdrowia Publicznego, zażądało jasnych wytycznych, w jakim stopniu kraj zostanie uruchomiony po zmienieniu piątego stopnia blokady?

Gabinet poinformował, że za wcześniej jest, aby teraz mówić o takich sprawach, gdyż nie wiadomo, ile będzie zakażeń, jaki będzie współczynnik transmisji wirusa, a i co będzie się działo w irlandzkiej służbie zdrowia.

Do tych wyjaśnień dołączył dr Tony Holohan dyrektor medyczny w Departamencie Zdrowia, który wykluczył możliwość wczesnego przekazania informacji, co stanie się po zakończeniu blokady, bo sytuacja nadal jest niepewna. Nie można obecnie z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że kraj powróci do trzeciego lub nawet drugiego poziomu ograniczeń, a i nie można stwierdzić, czy nie będą konieczne przy tych poziomach dodatkowe obostrzenia, więc np. ograniczenie działalności handlu.

Dr Holohan zaznaczył, iż o ile mamy obecnie w kraju trend spadkowy ilości zachorowań, bo wczoraj odnotowano 270 nowych przypadków zakażeń, to nie ma możliwości, aby stwierdzić, czy wkrótce, nie powrócimy do wyższych wskaźników. Niezależnie od dziennej liczby zakażeń, transmisji wyrażanej liczbą „R” i ogólnego stanu epidemiologicznego w kraju, nawet po zniesieniu piątego stopnia ograniczeń, mieszkańcy Irlandii, będą wręcz zmuszeni, „by utrzymywać bardzo wysoki standard praktyki zdrowia publicznego”, dodał Holohan. Ma to związek z okresem, w jaki wejdziemy, więc wzmożonych przedświątecznych zakupów, a i samych świąt, kiedy spotkania w kręgu rodzin i znajomych będą znacznie częstsze niż obecnie. To stwarza wiele zagrożeń, w tym wzrośnie wskaźnik zagrożenia zakażeniami.

Dr Tony Holohan sugeruje, że więcej konkretów i porad dotyczących zarówno ponownego uruchomienia handlu, jak i samych świąt Bożego Narodzenia, podziewać się trzeba w krótkim czasie przed 1 grudnia, a następnie 25 grudnia.

Naczelny lekarz kraju uważa, że nieunikniona jest trzecia fala zachorowań na Covid-19, a spowodowane będzie kilkoma czynnikami, w tym bożonarodzeniowymi spotkaniami i zabawami noworocznymi. Dodatkowym czynnikiem, jaki wpływać może na ilość przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2, będzie pogoda, więc jeżeli będziemy mogli cieszyć się łagodną zimą, chorobę będzie można utrzymać pod pewną kontrolą, ale jeżeli warunki atmosferyczne będą niekorzystne, to problem może być spotęgowany.

Bogdan Feręc

Źr: Gov.ie/Independent

Polska-IE: Udostępnij
Chef Jakub – Writt
Czy Biden zlikwiduje
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian