De Gascun: „Możliwy jest szybki powrót do restrykcji z drugiej fazy”

W dzisiejszym porannym programie RTÉ Radio One dr Cillian De Gascun potwierdził swoją wcześniejszą opinię, w której mówi, że Irlandia może wkrótce wrócić do ograniczeń z drugiej fazy blokady.

Powodem wg doktora De Gascun będzie wzrastająca liczba przypadków Covid-19, a jest w kraju taka tendencja, chociaż nie ma zdecydowanych sygnałów, że tak dzieje się już teraz. De Gascun dodał w programie prowadzonym przez Sarę McInerney, iż aktualnie obserwowany wzrost zakażeń, może być zapowiedzią, ale wcale tak nie musi się stać, o ile zastosujemy się do nakazów i przestrzegać będziemy zaleceń w kwestii zdrowia publicznego.

Pod względem rozprzestrzenienia się wirusa, nic nadal nie jest przesądzone, więc nie można wykluczyć zarówno jego kolejnej fali zachorowań, pozostania ilości zakażeń na dotychczasowym poziomie, jak i wyeliminowania wirusa z wyspy, ale to nader optymistyczny scenariusz, powiedział De Gascun.

W tym złym przypadku, czyli podczas nawrotu dużej ilości zachorowań na Covid-19, konieczne może się stać wprowadzenie obostrzeń, jakie obowiązywały w drugiej fazie blokady kraju, ale tylko w przypadku, jeżeli wskaźniki wymuszać będą takie działanie. Najbardziej prawdopodobne stanie się to – kiedy liczba zakażeń dziennych wzrośnie do dwucyfrowych wartości, zbliżonych do stu lub przekroczy sto przypadków dziennie.

Jednocześnie dr De Gascun jest zdania, iż Irlandia obecnie jest dobrej sytuacji pod względem koronawirusa, jeżeli porównamy ilość zakażeń na wyspie ze wskaźnikami w innych krajach na całym świecie. Doktor zaleca również, aby zachować rozwagę w kontaktach z osobami postronnymi, a i stosować się do wszystkich zaleceń Krajowej Grupy ds. Zdrowia Publicznego, co pozwoli na kontrolowanie wirusa, a i ograniczy ilość zachorowań w Irlandii.

Na koniec swojej wypowiedzi dr Cillian De Gascun, który jest m.in. dyrektorem National Virus Reference Laboratory i przewodniczącym grupy doradczej ekspertów ds. koronawirusa, powiedział, że władze medyczne kraju, gotowe są ponownie wydać wszelkie ostre zakazy i obostrzenia, jeżeli leżeć będzie to w interesie zdrowia publicznego.

Bogdan Feręc

Źr: RTE Radio One

Zdj: RTE ONE

Polska-IE: Udostępnij...
Irlandia zjednoczy s
Landlord nie podnies
EnglishIrishPolishRussianSpanish
EnglishIrishPolishRussianSpanish