Dążenie do jedności. Proces już się rozpoczął

Brexit stał się katalizatorem, który przyspieszył proces zjednoczenia, a ten z cichych pomruków, przerodził się w głośny krzyk, który trafił na polityczne salony.

Promotor idei zjednoczenia, czyli ugrupowanie Sinn Féin, ma coraz więcej zwolenników takich zmian i to na całej wyspie. W ostatnich miesiącach brexitowa niepewność zaktywizowała zwolenników zjednoczenia Irlandii, a i wzrosła ilość osób popierających to rozwiązanie.

Dlatego właśnie przewodniczący grupy Sinn Féin w Seanad, senator Niall Ó Donnghaile wezwał irlandzki rząd do rozpoczęcia przygotowań do zmiany konstytucji, powołując się na kolejny sondaż, w którym większość mieszkańców Północy opowiada się za referendum w sprawie jedności.

Seanadóir Donnghaile powiedział:

– W ubiegły weekend widzieliśmy, jak opublikowano sondaż LucidTalk, który wykazał zdecydowaną większość za referendum w sprawie jedności Irlandii, które odbędzie się w ciągu najbliższych pięciu lat. To kolejny sondaż z serii sondaży, który wskazuje na ten powszechny trend. Jest oczywiście ironią losu, że prezydent Stanów Zjednoczonych w przeszłości był zwolennikiem i orędownikiem jedności Irlandii, a także posiadanie bardzo wysokich rangą osobistości ze związków politycznych, uznających potrzebę zaangażowania się w rozmowy w celu przygotowania się na przyszłe zmiany, jednak mamy Taoiseacha, który chowa głowę w piasek. To stanowisko nie powinno być kontynuowane, irlandzki rząd musi odgrywać wiodącą rolę w tej żywej i pluralistycznej debacie. Musi zaplanować nowe realia konstytucyjne, zwołując panel obywatelski i publikując zieloną księgę w sprawie jedności Irlandii. Wszyscy mamy interes w tej debacie i jej wynikach, i wzywamy, aby rząd Irlandii wypełnił swoje konstytucyjne zobowiązania wynikające z porozumienia wielkopiątkowego, planując referendum w sprawie jedności. 

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Polska-IE - © MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM
Trudne wyróżnienie
Program wydawaj na w
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian