Dawno niespotykana sytuacja. Czynsze zaczęły spadać

Najnowszy raport Daft.ie pokazał, że zmiany na rynku najmu przyspieszyły i w trzecim kwartale tego roku, mieliśmy do czynienia ze spadkiem stawek czynszowych.

Niestety dzieje się tak obecnie tylko w Dublinie, gdzie w centrum miasta, czynsze obniżyły się o 2,3%, ale może być to wyznacznik przyszłej drogi, a spowodowany mniejszym zainteresowaniem potencjalnych najemców. Co ważne, spadek w Dublinie, nie ma odzwierciedlenia w kraju, bo w jego większej części, czynsze mieszkaniowe wzrastały, a spowodowane jest to wciąż niewielką podażą, chociaż i popyt maleje.

Od lipca do września w ujęciu ogólnym czynsze w kraju podniosły się o 1,2%, w porównaniu do analogicznego okresu z ubiegłego roku, co było również wzrostem 33 kwartał z rzędu.

W trzecim kwartale czynsze najmocniej wzrastały w Carlow i tu zanotowano średni wzrost o 6,8%, a hrabstwem, gdzie czynsze rosły najszybciej stało się Offaly ze wzrostem 6,5%. Były też miejsca z dużymi obniżkami średnich czynszów i w Monaghan obniżyły się o 3,2%.

W aglomeracji dublińskiej średni czynsz wynosił w trzecim kwartale roku 2035 €, natomiast w skali kraju, było to 1419 €. W porównaniu do roku ubiegłego, czynsze w Dublinie były niższe o 0,8% i jest to pierwszy spadek rok do roku od 2011 roku.

Autor raportu Daft.ie adiunkt na Trinity College w Dublinie ekonomista Ronan Lyons powiedział, że w kraju wytworzyło się obecnie zjawisko zmniejszania dostępnych do wynajęcia lokali mieszkalnych, ale w Dublinie, mamy do czynienia z trendem odwrotnym, więc dostępnych jednostek mieszkalnych do wynajęcia, jest nieco więcej. Lyons uważa, że trend zwyżkowy w zakresie czynszów, dobiegł końca i te, powoli zaczną się stabilizować, a w wielu przypadkach obniżać. Obserwować będziemy to do chwili, kiedy sytuacja gospodarcza w kraju będzie napięta, a spowodowana wpływem koronawirusa i niepewnością brexitową.

Bogdan Feręc

Źr: Daft.ie

Polska-IE: Udostępnij
Łukasz Tygerski: Sp
Brakuje materiałów
EnglishIrishPolishRussian
EnglishIrishPolishRussian