Dawka przypominająca, nie będzie przepustką do restauracji?

Nowe przepisy Unii Europejskiej w zakresie Covid-19, które zaczną obowiązywać od 1 lutego tego roku, nie będą w pełni działać w Irlandii.

Właśnie 1 lutego w UE zmieni się sposób podejścia do certyfikatów Covid-19 i będą one miały ważność 9 miesięcy od pierwszego szczepienia, co zachęcać ma do poddania się trzeciemu szczepieniu, a nie można wykluczyć, że również kolejnym. Mieszkańcy UE mają być też zachęcani, by poddawali się szczepieniu dawkami przypominającymi, aby zachować możliwość swobodnego podróżowania, głosi komunikat UE.

Takie podejście UE stało się przedmiotem analiz rządowych w Irlandii, a gabinet ustami ministra zdrowia Stephena Donnelly’ego zapowiedział, że nie ma planów, aby dawki przypominające, były wymagane na wyspie, w przypadku spożywania posiłków w lokalach zamkniętych. Minister Donnelly podkreślił, iż te zasady, nie będą obowiązywać w Irlandii, jak i nie będzie okresów ważności certyfikatów w rozumieniu przepisów wewnętrznych kraju.

Rząd nie ma takich planów, gdyż może godzić to w wolności osobiste, ale i negatywnie odbić się na przedsiębiorstwach w Irlandii, które włączone byłyby pod rygory nowych uregulowań. W oświadczeniu ministra zdrowia znalazło się też stwierdzenie, iż rząd, „nie ma obecnie planów wprowadzania zmian w stosowaniu certyfikatów Covid-19”.

Oznaczać to będzie w przypadku Szmaragdowej Wyspy tyle, iż w kraju, nie będzie wymagane szczepienie trzecią dawką wakcyny przeciwko Covid-19, natomiast taki wymóg może mieć zastosowanie do osób, które będą podróżować poza wyspę.

Co ciekawe, oświadczenie ministra zdrowia Stephena Donnelly, staje w sprzeczności z niedawnymi słowami premiera Micheála Martina, a ten powiedział, że dawki wzmacniające, mogą być potrzebne, by cieszyć się posiłkami w barach i restauracjach, a także nieskrępowanym pobytem w pubach, które nie oferują możliwości ich spożywania na wolnym powietrzu.

Tym samym o ostatecznej decyzji rządu, możemy dowiedzieć się przed wejściem unijnych przepisów w życie, czyli przed 1 lutego 2022 roku.

Bogdan Feręc

Źr: Dept. of Health

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Wyższe mandaty od p
Irlandia zyskała 21
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська