Darmowe zapłodnienie pozaustrojowe sfinansuje rząd

Minister zdrowia Stephen Donnelly zapowiada, że program zapłodnienia pozaustrojowego (In vitro Fertilization) będzie w pełni finansowany przez państwo, a tegoroczny program wprowadzony zostanie we wrześniu.

Z IVF skorzystać będą mogły bezdzietne pary, w których kobieta nie ukończyła 41 lat, ale w programie wprowadzono również inne kryteria, więc np. z uzyskania tej formy zapłodnienia będzie również wskaźnik masy ciała BMI. Program doczekał się już finansowania w zeszłorocznym budżecie i było to wówczas 10 mln €, natomiast obecnie minister zdrowia stara się o jego rozszerzenie i chciałby uzyskać 30 mln €.

Jak informuje Departament Zdrowia, notatkę w tej sprawie minister przedstawi rządowi na dzisiejszym posiedzeniu gabinetu, a i przedstawi szczegóły programu. Odpowiedzialnym za wprowadzenie do realizacji stanie się HSE, które finalizuje obecnie ustalenia z prywatnymi klinikami oferującymi zapłodnienia pozaustrojowe.

Nowy program dotyczyć będzie kobiet, które nie przeszły wcześniej IVF lub przeszły jeden pełny cykl z wynikiem negatywnym, więc to one uprawnione będą do pełnego cyklu In vitro. Również zabieg IUI, czyli domaciczny, sfinansowany zostanie przez państwo i dotyczyć ma kobiet, które wybiorą tę formę leczenia bezpłodności.

Departament Zdrowia szacuje, że w ramach nowego rządowego finansowania z programu skorzysta ok. 3000 par, natomiast kryteria kwalifikacji opublikowane zostaną przez ministra po uzyskaniu zgody gabinetu. Obecnie wiadomo, że do centrów leczenia bezpłodności kierować będą lekarze rodzinni, a to specjaliści w tych klinikach ocenią, czy para kwalifikuje się do darmowego programu zapłodnienia pozaustrojowego.

Regionalne centra leczenia bezpłodności znajdują się w Cork University Maternity Hospital, Rotunda Hospital, National Maternity Hospital, Coombe Hospital i University Hospital Galway. 

Na początku przyszłego roku planowane jest stworzenie pierwszego krajowego centrum leczenia niepłodności, które zapewni zapłodnienia In vitro i iniekcje nasienia za pośrednictwem kliniki publicznej. Celem rządu jest również stopniowy rozwój publicznych klinik zapłodnień pozaustrojowych oraz iniekcyjnych w innych częściach kraju.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Russia’s Wagner fo
Operatorzy turystycz